• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
London Book Fair (źródło: materiały prasowe)
  • Aktualności
  • Literatura

Polska jako Market Focus Londyńskich Targów Książki

  • Ewa Nowicka
  • 2016-03-05

Program Market Focus to dla polskiego i brytyjskiego świata wydawniczego przede wszystkim doskonała okazja do nawiązania i umocnienia kontaktów. Market Focus 2017: Poland będzie obejmował cykl wydarzeń kulturalnych i branżowych prezentujących gorące nazwiska, modne gatunki, interesujące tematy, literackie trendy i ciekawostki naszego rynku książki – słowem to, co w polskiej literaturze współczesnej najlepsze.

London Book Fair (źródło: materiały prasowe)
London Book Fair (źródło: materiały prasowe)

Program Market Focus jest realizowany od roku 2004 i ma na celu zwrócenie uwagi na wybrany rynek książki oraz kreowanie powiązań branżowych pomiędzy nim i międzynarodowym przemysłem wydawniczym, a także prezentację specyfiki danego kraju i jego ruchu wydawniczego.

Program branżowy odbywający się w czasie London Book Fair (powstający we współpracy z The Publishers Association) to spotkania z wydawcami, agentami literackimi i innymi przedstawicielami branży oraz seminaria dostarczające najważniejszych informacji o polskim przemyśle wydawniczym, a zatem unikalna okazja do zaprezentowania polskiego rynku książki na tle międzynarodowym.

Program kulturalny, którego kuratorem będzie British Council, powstanie we współpracy z Instytutem Książki i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie. Obejmować będzie spotkania z najpopularniejszymi i najciekawszymi polskimi pisarzami, w tym również z przedstawicielami najnowszej polskiej literatury emigracyjnej, powstającej w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii. Poszczególne wydarzenia cyklu będą odbywać się na terenie całych Wysp Brytyjskich, aby zarówno czytelnicy, jak i wydawcy mogli poznać polskich twórców.

Cieszymy się bardzo, że to właśnie Polska została wybrana do programu Market Focus 2017 i zaprezentuje się w tym charakterze na London Book Fair jako pierwszy z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Choć w Wielkiej Brytanii po polsku mówi ponad 500 tysięcy ludzi, to jednak bogata spuścizna literacka i literatura współczesna tego kraju nie są znane u nas jeszcze tak dobrze, jak na to zasługują. Dlatego cieszę się, że będziemy pełnić rolę kuratora programu kulturalnego, tworzonego wraz z polskimi i brytyjskimi partnerami. Wszyscy mamy nadzieję na wzmocnienie powiązań kulturalnych pomiędzy Polską i Wielką Brytanią, rozwijanie współpracy pisarzy i stowarzyszeń twórców, a także na poszerzenie wzajemnej znajomości naszych kultur i podkreślenie znaczenia literatury – co w obu krajach powinno zaowocować wzrostem liczby przetłumaczonych książek.

Cortina Butler, Dyrektorka British Council ds. literatury

49 procent książek kupowanych przez Polaków pochodzi z tradycyjnych księgarń, jednak szybko rosnący rynek e-booków (powiększył się w 2014 o 16,5 procenta) ma obecnie wartość 56 mln złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że literatura obca stanowi aż 20,5 procenta całości polskiego rynku wydawniczego, dla zagranicznych wydawców Polska jawi się jako kraj ogromnych szans.

Inauguracji programu Market Focus Poland towarzyszyć będzie program spotkań przygotowany przez Londyńskie Targi Książki.

Tegoroczne London Book Fair odbywają się w londyńskiej Hali Olympii w dniach 12–14 kwietnia.

Polska została również wybrana jako Global Market Forum na tegorocznych Book Expo America (Chicago, 11–14 maja).

London Book Fair Market Focus 2017: Poland
2017 rok

Tags
  • Londyn
  • Polski Instytut Książki
  • Targi Książki w Londynie
Poprzedni artykuł
„Witold Cęckiewicz”, red. Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Michał Wiśniewski, Instytut Architektury (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Aktualności
  • Architektura

Architektura Witolda Cęckiewicza – spotkanie wokół publikacji Instytutu Architektury

  • zuzanna-dzwonkowska
  • 2016-03-05
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
„Deep Depot” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Koncerty
  • Muzyka

Ostatnia odsłona cyklu Deep Depot

  • mariola-gucwa
  • 2016-03-05
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Silesius 2019, fot. Rafał Komorowski/Wrocławski Dom Literatury (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

Znamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019

  • 2019-05-18
Kostka Literacka, fot. Wojtek Rojek (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

Nominacje do XIV Nagrody Literackiej Gdynia

  • 2019-05-16
Agi Miszol, Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Z. Herberta 2019 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

Agi Miszol odebrała Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta

  • 2019-05-16
Wiesław banach: Beksiński. Rysunek, Wydawnictwo BOSZ (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Literatura
  • Nowości wydawnicze

Beksiński. Rysunek

  • 2019-05-13
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Literatura
  • Teatr

X Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

  • 2019-05-06
Wiesław Myśliwski, fot. Michał Gąciarz (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

Poznańska Nagroda Literacka 2019

  • 2019-04-24
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Literatura

VII edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – nominacje

  • 2019-04-17
Zbigniew Libera, Dialog| Kultura zaangażowana przed i po roku 1989, fot. Witek Orski (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Literatura
  • Wystawy

Dialog | Kultura zaangażowana przed i po roku 1989

  • 2019-04-08

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.