Festiwal In Out jest cyklicznym projektem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, organizowanym od 2005 roku. CSW Łaźnia planuje jego jubileuszową 10. edycję poświęcić teatralności.
Teatr może dziś uchodzić za medium anachroniczne. Wypchnięty z głównego obiegu przez media lepiej naśladujące rzeczywistość – najpierw przez film, potem przez telewizję – teatr może dziś uchodzić za synonim sztuczności czy konwencjonalności. Starsze media jednak nie giną; w ogóle nie ma mowy o wypieraniu jednych przez drugie, bo przecież w pejzażu medialnym wszystkie one funkcjonują we wzajemnych relacjach, żywiąc się sobą nawzajem.
W ramach Festiwalu organizowany jest międzynarodowy konkurs na najlepsze: prace wideo, eksperymenty, animacje, dokumenty. Prace laureatów pierwszego etapu będą prezentowane podczas przeglądów w CSW Łaźnia 1 i CSW Łaźnia 2.
Odbędą się również wykłady, przeglądy filmów, czytanie performatywne sztuki Bogny Burskiej Gniazdo. Sztuka o tym, jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować i koncert muzyki eksperymentalnej.
Czytanie performatywne sztuki Bogny Burskiej
Gniazdo to sztuka o tym, jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować jest tragikomedią dziejącą się w świecie sztuki współczesnej, wszystkie postacie są groteskowe, przerysowane, a język sztuki celowo częstochowski i kompromitujący zarówno świat o którym mówi, jak i swoją własną formę. Pretekstem fabularnym dla rozwinięcia artystycznej krytyki środowiska sztuki współczesnej jest absurdalna sytuacja wystawiania sztuki współczesnej bez prądu. Tekst tworzy karykaturalny obraz typów ludzkich, ról zawodowych i zachowań społecznych w zamkniętych środowiskach twórczych.
Wykład performatywny Joanny Krakowskiej, w którym pokaże ona napięcia między kinem a teatrem w działaniach nowojorskiej awangardy lat sześćdziesiątych. Tam bowiem – zdaniem autorki – należy szukać korzeni współczesnych praktyk wizualnych i filmowych, które wykorzystują teatr. Twórcy tacy jak Jill Godmilow na dekady wcześniej wprowadzali do filmu strategie reenactment, dokonując swoistej teatralizacji praktyk wizualnych. Autorka wskaże też potencjał krytyczny wypracowanych w środowisku nowojorskim praktyk artystycznych
Koncert MIRT/ER
Tomek Mirt jest cenionym muzykiem, utalentowanym grafikiem, współtwórcą pierwszej polskiej manufaktury produkującej syntezatory modularne XAOC Devices, właścicielem niezależnej oficyny wydawniczej cat|sun. TER jest jedną z niewielu kobiet w Polsce, która regularnie gra na żywo na syntezatorach modularnych.
10. In Out Festival
23 i 24 kwietnia 2016 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku