Wydawnictwo Krytyki Politycznej opublikowało 7 lutego zbiór listów Wandy i Władysław Broniewskich Zgubiłem okulary. Listy z lat 1947–1962.
Tom otwiera korespondencja z Marią Zarębińską z lat wojennych i gorącego czasu tuż po wojnie, kiedy Broniewski zdecydował się na powrót do Polski. W 1947 roku po śmierci Marii, której nie udało się wrócić do zdrowia po przeżyciach wojennych i obozowych, załamany Broniewski wyjeżdża do Zakopanego. Spotyka tam Wandę, która niecały rok później zostaje jego żoną.
Lata powojenne to liczne wyjazdy i spotkania z czytelnikami, z listów wyłania się obraz pisarza próbującego odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
W 1954 po śmierci Anki, ukochanej córki, poeta zostaje siłą przewieziony do Państwowego Sanatorium dla Nerwowo Chorych w Kościanie skąd śle dramatyczne listy do Wandy.
Korespondencja ta odkrywa przed czytelnikiem cały wachlarz kontekstów i obserwacji politycznych oraz historycznych, mechanizmy wspierania twórczości literackiej w PRL-u, ale i przywileje dostępne tylko wybranym twórcom: zagraniczne sanatoria, wille ofiarowane przez państwo, wysokie zarobki… To sugestywny obraz ówczesnego środowiska intelektualnego i artystycznego.
Wanda i Władysław Broniewscy. Zgubiłem okulary. Listy z lat 1947–1962
Premiera: 7 lutego 2017 roku
Wydawnictwo Krytyki Politycznej