Blisko 80 starodruków o tematyce medycznej – można oglądać od 5 września na wystawie Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pierwszą księgą prezentowaną na wystawie jest najstarszy zielnik w naszych zbiorach – Hortus sanitatis z ok. 1507 roku, wydany w Strassburgu. Zobaczyć będzie można również zielniki wydane w Krakowie Aemiliusa Macera De herborum virtutibus z 1537 oraz rodzime XVI-wieczne herbarze Marcina Siennika i Marcina z Urzędowa.
W kolejnych sekcjach wystawy można zajrzeć np. do sali szpitalnej sprzed ponad czterystu lat – dzięki Statutom zakonu szpitalników – czy obejrzeć ilustracje dzieł i traktatów medycznych dających wyobrażenie o ówczesnej relacji lekarzy z pacjentami. Nie braknie powiązań medycyny, astrologii oraz magii – tematykę tę porusza traktat O zjawach, widmach oraz wielkich hałasach i różnych przeczuciach, które zapowiadają śmierć człowieka.
Gratką dla widza są wspaniale ilustrowane atlasy anatomiczne. Jednym z najpiękniejszych jest Anatomia Andreasa Vesaliusa z 1617 roku. Ten flamandzki lekarz i uczony uznawany jest za twórcę nowożytnej anatomii. Starodrukom towarzyszy 20 map i planów, opublikowanych od XVIII wieku do lat 30. XX wieku, również nawiązujących do tematyki medycznej.
Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna
Kurator: Iwona Długopolska
Od 5 września 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie