W drugiej edycji festiwalu książek fotograficznych XPRINT organizatorzy przyglądają się działaniom na polu fotograficznych publikacji, które wymagają czasu.
Czasu, jaki w obszarze fotograficznego dokumentu będzie pozwalał na weryfikowanie wstępnych założeń, na zmiany pierwotnie obranych strategii analizowania otaczającego świata, na budowanie wizualnych opowieści o problemach podlegających zmianom albo na podejmowanie prób wyjaśnienia rzeczywistości w oparciu o osobiste relacje, budowane przez fotografów konsekwentnie, świadomie i wielokrotnie. Takie właśnie długoterminowe działania dokumentalne zdają się w naturalny sposób korzystać z medium, jakim jest fotograficzna książka.
W obszarze edycji, redakcji i działań kuratorskich czas, o jakim chcą opowiedzieć organizatorzy, daje szansę rozwinąć się pewnym ideom. To czas gwarantujący dystans. Dzięki niemu ocena i interpretacja zdarzeń (tych historycznych, ze świata fotografii, wydawnictw czy sztuki) nabiera nowych znaczeń przez sam fakt poddawania ich ponownej interpretacji. Organizatorzy starają się więc pokazać takie obszary świata książek fotograficznych, które muszą na każdym etapie – fotografowania, edycji i projektowania – dojrzewać dłużej.
W Galerii Miejskiej Arsenał między 14 listopada a 10 grudnia zaprezentowana będzie przekrojowa wystawa The Real World – zestawiającą fotografie Martina Parra (z cykli The Last Resort, Small World) z pracami litewskiego twórcy – Rimaldasa Vikšraitisa (Grimaces of the Weary Village). Wystawa ta, oryginalnie przygotowana przez Gintarasa Česonisa kuratora Kaunas Photography Gallery, prezentowana była dotychczas w Kownie, Wiedniu, Mińsku i Tbilisi. Konfrontacja prac jednego z najważniejszych współczesnych fotografów, członka agencji Magnum, wydawcy, kolekcjonera i autorytetu w zakresie książek fotograficznych – Martina Parra z bardzo silnymi, graficznymi pracami Rimaldasa Vikšraitisa, portretującymi litewską prowincję – to narracja traktująca społeczną codzienność w tyle osobisty, co bezlitosny sposób. Obaj autorzy będą gośćmi festiwalu. W ramach spotkań odbywających się w Galerii Miejskiej Arsenał 25 i 26 listopada opowiedzą o swojej pracy i zaprezentują wybrane publikacje.
Właśnie podczas spotkań w Galerii Miejskiej Arsenał 25 i 26 listopada zaproszeni goście – uznane osobistości polskiego i europejskiego świata fotografii dokumentalnej, wydawcy i kuratorzy, opowiedzą o własnych strategiach pracy z książką fotograficzną i przygotują niewielkie ekspozycje publikacji. Dziesięć otwartych spotkań wypełni weekend festiwalowy, pozwolą one skonfrontować postawy reprezentowane przez naszych gości, przejrzeć książki, jakie przygotują dla zilustrowania swoich założeń twórczych lub edytorskich i porównać sposoby pracy nad fotograficznymi publikacjami posiadającymi jeden wspólny aspekt – długotrwałej analizy pewnej rzeczywistości. Gośćmi specjalnymi festiwalu jest kolektyw Sputnik Photos, poza wykładami fotografów i spotkaniem z Anią Nałęcką-Milach, odpowiedzialną za projekty książek kolektywu, w galerii PIX.HOUSE prezentujemy wystawę oscylującą wokół książki [Niekompletny] spis rzeczy, kuratorowaną przez Rafała Milacha.
Za przygotowanie autonomicznych wystaw, szereg działań promocyjnych i edukacyjnych odpowiedzialni są partnerzy: Katedra Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, School of Form, Ostrøv. W ramach promocji nowej specjalności uruchamianej przez Katedrę Fotografii UAP, o nazwie Fotografia Edytorska, 25 listopada Honza Zamojski przeprowadzi warsztaty projektowe. Ponadto, Katedra Fotografii UAP organizuje wystawę Booki w Galerii Skala, wernisaż w piątek 24 listopada. W sobotni poranek (25 listopada) w bibliotece Katedry Fotografii można zapoznać się z magazynem COMO. Niezależna czytelnia Ostrøv realizuje własną ekspozycję analizującą proces powstawania publikacji dokumentalnej Weroniki Krawczuk (wernisaż 24 listopada). School of Form w niedzielę rano (26 listopada) zaprasza na otwarte spotkanie problematyzujące metody budowania narracji w publikacjach używających mediów wizualnych, wykład prowadzi Bianka Rolando. Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu.
Festiwal książek fotograficznych XPRINT w Poznaniu
Hasło: długoterminowe strategie fotograficzne / long-term projects
Od 24 do 26 listopada 2017 roku
Organizator: PIX.HOUSE
Współorganizator: Galeria Miejska Arsenał