22 lutego w Bibliotece Śląskiej odbędzie się spotkanie poświęcone książce Pętle pamięci Marcina Kowalczyka. Rozmowę z dr Martą Kładź-Kocot poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski, a fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska.
Pasja i twórczość często idą w parze. Jak w tańcu. Ważne jednak, by nie zmylić kroku, podążać za muzyką słów. Marcin Kowalczyk z pewnością ma i talent, i pasję, które doskonale ze sobą współgrają. Pętle pamięci to książka pełna niespodzianek – mówi Ahsan Ridha Hassan, autor Trupojada i dziewczyny i współautor (z Januszem L. Wiśniewskim) Eksplozji.
Pętle pamięci to historia Vermila Olsona, który pragnie zostać pisarzem. Niestety, nie ma ani odrobiny talentu. Korzysta więc ze zlepiacza narracyjnego: urządzenia, które potrafi wydestylować fabułę wprost z mózgu „autora”. Szybko okazuje się jednak, że jego pisanie to coś więcej niż tylko zaspokojenie potrzeby tworzenia. W powstającej powieści podświadomość Vermila ukrywa bowiem informacje, które mogą uratować mu życie. Pętle pamięci łączą klasyczne fantasy z science fiction, tworząc zaskakujący koktajl sensów i reinterpretacji, prowadzący do niespodziewanego finału.
Dr Marta Kładź-Kocot to miłośniczka mitów i fantastyki, autorka książki Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości Johna Ronalda Reuela Tolkiena i Stanisława Lema (2012) oraz artykułów dotyczących twórczości Ursuli Le Guin, Clive’a Staplesa Lewisa, Andrzeja Sapkowskiego, Neila Gaimana. Należy do Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Współtworzy Centrum Kultury Fantastycznej przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Niedawno opublikowała powieść Noc kota, dzień sowy (2017).
Pętle pamięci w Klubie Dobrej Książki
22 lutego 2018 roku o godzinie 17.00
Biblioteka Śląska w Katowicach