Od 24 do 26 maja w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni odbywać się będzie międzynarodowe spotkanie znawców architektury modernizmu Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Architektura XX wieku – badania i popularyzacja.
Szósta międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni to kontynuacja wcześniejszych spotkań, które odbywają się co dwa lata od 2007 roku. Sesje w Gdyni są obecnie najważniejszym w Polsce, cyklicznym wydarzeniem o tym charakterze.
Tematyka najbliższej konferencji koncentrować będzie się na badaniach i popularyzacji architektury modernistycznej – zarówno w samej Gdyni, jak i w Europie oraz na świecie. Sesja popołudniowa w czwartek 24 maja będzie poświęcona fenomenowi gdyńskiego modernizmu, zaś piątek 25 maja będzie poświęcony zagadnieniom modernizmu europejskiego i światowego. 26 maja odbędzie się objazd studialny po najciekawszych i mało poznanych zakątkach Gdyni.
Podczas konferencji zostaną wręczone medale honorowe Prezydenta Miasta Gdyni „Civitas e Mari” – tym, którzy odważnie realizują marzenia. Zostaną one przyznane osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony i popularyzacji gdyńskiego modernizmu. Podczas poprzedniej konferencji laureatami medalu zostali prof. dr hab. inż. Antoni Taraszkiewicz i Mirosław Studniak.
Nad stroną merytoryczną konferencji czuwa Komitet Naukowy, do którego organizator zaprosił wybitnych specjalistów z Polski i z zagranicy. Referaty przedstawione podczas konferencji, przygotowane w formie artykułów naukowych, zostaną zebrane i opracowane redakcyjnie, a następnie wydane w formie recenzowanej książki.
Artykuły będące dorobkiem poprzednich konferencji ukazały się w książkach wydanych przez Urząd Miasta Gdyni w latach 2009, 2011 i 2014 i 2017 roku. Publikacje te są dostępne na stronie Gdynia.pl/zabytki. Udział w konferencji jest bezpłatny. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny od dnia 1 marca na stronie miasta Gdyni. Obrady odbywać się będą w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.
Komitet naukowy konferencji:
- prof. Ana Tostões, Przewodnicząca DOCOMOMO International, Portugalia;
- prof. Adalberto Del Bo, Politechnika w Mediolanie, Mediolan, Włochy;
- prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej;
- prof. dr hab. Andrzej K. Olszewski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie;
- prof. dr hab. Jacek Purchla, były Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie;
- prof. dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej;
- dr hab. inż. arch. Małgorzata Rozbicka, prof. PW, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa;
- dr hab. Andrzej Szczerski, prof. UJ, były Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie;
- dr hab. inż. Bogusław Szmygin, prof. PL, Prezes PKN ICOMOS;
- dr hab. inż. arch. Robert Hirsch, prof. PG, Wydział Architektury PG, MKZ w Gdyni;
- dr arch. Jeremie Hoffmann, Dyrektor Wydziału Ochrony Zabytków Miasta Tel Awiw Jafa, Izrael;
- dr inż. arch. Marek Stępa, Wiceprezydent Miasta Gdyni.
Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Architektura XX wieku – badania i popularyzacja. Międzynarodowe spotkanie znawców architektury modernizmu
Od 24 do 26 maja 2018 roku
Organizator konferencji: Miasto Gdynia
Współorganizator: Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej
Patronat naukowy: DOCOMOMO International, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polski Komitet Narodowy ICOMOS
Centrum Konferencyjne Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni