Tegoroczną nagrodę im. Adama Mickiewicza otrzymała Anna Bikont za książkę Sendlerowa. W ukryciu, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. Wśród nominowanych do nagrody im. Stanisława Barańczaka znaleźli się: Szczepan Kopyt, Wiktor Marzec oraz Ilona Witkowska.
Biografia jednej z bohaterek lat okupacji, której inwencja i determinacja w ratowaniu żydowskich dzieci z warszawskiego getta nie ma sobie równych w historii tamtego okresu, imponuje pod wieloma względami.
Jest biografią, a nie hagiografią. Irena Sendlerowa sportretowana została wbrew jej własnej legendzie, przeciw mitologizacji, która coraz szczelniej oddzielała tę wspaniałą postać od prawdy historycznej. Przywrócenie znaczenia faktom, ustalenie prawdziwszych proporcji między potrzebą podziwu a rzeczywistą zasługą, niezwykle solidne udokumentowanie poszukiwań, uwzględnienie roli osób znanych do tej pory słabiej, wszystko to ocaliło Sendlerową przed uprzedmiotawiającym wyolbrzymieniem jej dokonań, a także przed instrumentalizacją – w funkcji dawczyni alibi narodowi oskarżanemu o współudział w ludobójstwie Żydów.
Anna Bikont – dziennikarka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Jej książka My z Jedwabnego otrzymała m.in. nagrodę historyczną „Polityki” oraz European Book Prize. Wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Wraz z Joanną Szczęsną napisała wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury książkę Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu oraz Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej. Jej ostatnia książka Sendlerowa. W ukryciu znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej 2018 – Nagrody im. Adama Mickiewicza.
Obie nagrody składają się na Poznańską Nagrodę Literacką, którą ustanowili wspólnie w 2014 roku Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor UAM.
Nominowani do nagrody/stypendium im. Stanisława Barańczaka:
Szczepan Kopyt (z a b i c, WBPiCAK, Poznań 2016)
Wiktor Marzec (Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne, Universitas, Kraków 2017)
Ilona Witkowska (Lucyfer zwycięża, Korporacja Ha!art, Kraków 2017).
Poznańska Nagroda Literacka 2018
Gala wręczenia nagród: 25 maja 2018 roku
Centrum Kultury Zamek