• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
„Powstała, by żyć” (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Historia
  • Sztuki wizualne

Powstała, by żyć

  • sonia-milewska
  • 2018-05-29

Celem wystawy, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w związku z tegorocznymi obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, jest ukazanie odbudowy polskiej państwowości po latach zaborów jako sumy wysiłków i dążeń ówczesnego pokolenia Polaków – ludzi różnych stanów i o różnych sympatiach politycznych. Zarówno żołnierzy walczących pod znakiem Orła Białego na wielu frontach I wojny światowej, jak też polityków, działaczy społecznych, nauczycieli i twórców kultury.

„Powstała, by żyć” (źródło: materiały prasowe organizatora)
„Powstała, by żyć” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa opowiada o wysiłku zbrojnym rozpoczętym w sierpniu 1914 r. przez Legiony Polskie u boku Austro-Węgier, o Korpusach Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii generała Józefa Hallera sformowanej we Francji, m.in. dzięki szerokiej mobilizacji amerykańskiej Polonii. Przybliża też zarys towarzyszącej walce intensywnej działalności politycznej i dyplomatycznej, której rezultatem było np. podpisanie w imieniu Polski przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Traktatu Wersalskiego kończącego I wojnę światową.

Na ekspozycji ukazano proces narodzin państwa polskiego rozpoczęty w listopadzie 1918 r., w tym formowania się jego demokratycznego ustroju, zwieńczonego uchwaleniem przez Sejm Ustawodawczy konstytucji z 17 marca 1921 r. Przypomniano okoliczności kształtowania się granic Rzeczypospolitej – w ogniu walk toczonych z Ukraińcami o wschodnią Galicję, z Czechami o Śląsk Cieszyński i Litwinami o Wileńszczyznę i Suwalszczyznę, a także w wyniku powstań przeciwko Niemcom w Wielkopolsce i na Śląsku. Decydujące dla obrony niepodległości oraz ustalenia granicy wschodniej okazało się zwycięstwo w wojnie z bolszewikami, przypieczętowane Traktatem Ryskim z 18 marca 1921 r. Odrodzona w ten sposób, po 123 latach niewoli, Rzeczypospolita miała wielokulturowy i wieloetniczny charakter – zamieszkiwali ją obok Polaków także Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Niemcy i inne mniejszości.

Na wystawie zaprezentowano archiwalne zdjęcia, plakaty i mapy, którym towarzyszą cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń, m.in. Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa. Premierowa prezentacja wystawy na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum poprzedzi jej ekspozycję w kolejnych miastach w Polsce. Wystawie będą towarzyszyć propozycje zajęć edukacyjnych dla młodzieży szkolnej. Ekspozycja Powstała, by żyć jest szóstym z kolei wspólnym przedsięwzięciem wystawienniczo-edukacyjnym IPN i Zamku Królewskiego w Warszawie.

Powstała, by żyć
Od 29 maja do 20 czerwca 2018 roku
Dziedziniec Wielki, Zamek Królewski w Warszawie

Tags
  • Warszawa
  • Zamek Królewski w Warszawie
Poprzedni artykuł
(źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Architektura
  • Konkursy i nagrody

Konkurs na Muzeum Książąt Lubomirskich rozstrzygnięty

  • daniel-czepinski
  • 2018-05-29
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Zdeno Kolesár, Jacek Mrowczyk, „Historia projektowania graficznego” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)
  • Design
  • Literatura
  • Nowości wydawnicze
  • Publikacje
  • Sztuki wizualne

Kolesár i Mrowczyk: Historia projektowania graficznego

  • daniel-czepinski
  • 2018-05-29
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Treści kulturowe
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne

Wskazówki dotyczące optymalizacji treści kulturowych za pomocą narzędzia parafrazowania

  • 2024-03-26
18. edycja konkursu APH (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Sztuki wizualne

Młodzi artyści nagrodzeni w 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

  • 2019-05-19
Wystawa: Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce

  • 2019-05-16
Projekt Muzeum Miasta Łodzi :„Łódzkie podwórko – tradycja i współczesność”, fot. B.Szafrańska (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Historia

Muzeum Miasta Łodzi zbiera wspomnienia o łódzkich podwórkach

  • 2019-05-13
Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Architektura
  • Historia

Zakończenie rekonstrukcji ogrodów zamkowych

  • 2019-05-09
Janusz Lipiński, z cyklu Templum, Crux, Thanatos (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Janusz Wincenty Lipiński. Nieposkromiona wolność i frywolność linii

  • 2019-05-09
Janusz Jasiński, Symbioza (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w Retro Office House

  • 2019-05-09
Młoda Sztuka, Filip Maszant (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Młoda Sztuka w DESA Unicum

  • 2019-05-07

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.