• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Elżbieta Jabłońska, „Nowe Życie”, dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Aktualności
  • Sztuki wizualne

Nowe Życie

  • sonia-milewska
  • 2018-07-30

Nowe Życie – to neonowy napis znaleziony przez artystkę w 2005 roku w niewielkiej miejscowości pod Bydgoszczą. Rekonstrukcja warstwy świetlnej, wymiana części elektrycznych i ponowne uruchomienie obiektu nastąpiło w roku 2009 przy udziale kilku polskich galerii. Od tego momentu neon, w charakterze pracy artystycznej, podróżuje z miejsca na miejsce, inicjując nowe zdarzenia. Był wielokrotnie eksponowany w przestrzeni publicznej, instytucjach, galeriach i muzeach, zawsze dookreślając je symboliczną treścią zawartą w tym prostym przekazie.

Elżbieta Jabłońska, „Nowe Życie”, dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)
Elżbieta Jabłońska, „Nowe Życie”, dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Biały neon na starej zardzewiałej konstrukcji jest symbolem „zreanimowanej” idei, która doskonale wpisuje się w różne konteksty. Jest również kontynuacją działań, związanych z odnajdywaniem treści w rzeczywistości potocznej i przenoszeniem ich w obszar sztuki. Tytułowe Nowe Życie nie musi oznaczać rewolucji, przewrotu, niekoniecznie wiąże się z końcem. Może zdarzyć się wszędzie i o każdej porze. Chodzi o postawienie się w stan gotowości do zmiany, otwarcia na nieznane, poszukiwania nowych rozwiązań dla siebie, ale też dla miejsc, które tracą swoje znaczenie.

Jedną z ważniejszych form prezentacji, była podróż neonu na wystawę COMMON AFFAIRS. REVISITING THE VIEWS AWARD – CONTEMPORARY ART FROM POLAND w roku 2016, przygotowanej przez Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Deutsche Bank KunstHalle oraz Polnisches Institut Berlin. Transport pracy odbył się drogą wodną na statku Łokietek. Ta wyjątkowa, trwająca 6 dni podróż, w której uczestniczyła autorka, została zarejestrowana w formie filmu oraz zdjęć. Filmowa dokumentacja podróży, stanowi odrębną, autonomiczną formę, która umożliwia publiczności 45 minutową obserwację zmieniającego się krajobrazu, widzianego z perspektywy rzeki. Zarówno obraz jak i towarzyszący mu dźwięk, w wykonaniu Wojtka Kotwickiego stanowią spontaniczny, wrażeniowy zapis tej niespełna tygodniowej podróży.

Podczas wieczornej projekcji, ponownie udamy się w podróż po Polsce z Elżbietą Jabłońską. Spotkanie rozpoczniemy od rozmowy z artystką, a pokazowi filmu będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Wojciecha Kotwickiego W788. Projekcja odbędzie się w przestrzeni Nieużytki Sztuki MWW, muzealnego ogrodu, którego działalność zainicjowaliśmy cztery lata temu wraz z Elżbietą Jabłońską.

Elżbieta Jabłońska (ur. 1970) – ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością (Nieużytki Sztuki), projekty aktywizujące różne środowiska (Poręcz, Kijów, Ukraina, 2015) oraz próby kuratorskie (Powtarzam je by doścignąć, Muzeum Sztuki w Łodzi, 2009). Tworzy głównie instalacje, fotografie, performanse oraz działania czasowo-przestrzenne. Wykorzystując i przekształcając popkulturowe stereotypy i klisze kobiecości, prowadzi przepełnioną ironią grę z rolami społecznymi przypisanymi kobiecie, a jednocześnie – z mechanizmami instytucji sztuki. Poddaje też refleksji zaangażowanie społeczne artystów (cykl Pomaganie) oraz bada relacje semantyczne, niepokoi widza nieadekwatnością formy i treści językowego zapisu (neony). Jedna z jej prac, jest aktualnie prezentowana w ramach trwającej w MWW wystawy Szczurołap.

Nowe Życie. Pokaz filmu Elżbiety Jabłońskiej i spotkanie z artystką
8 sierpnia 2018 roku, godz. 20.00
Ogród za MWW, Muzeum Współczesne Wrocław

Tags
  • Elżbieta Jabłońska
  • Muzeum Współczesne Wrocław
  • Wrocław
Poprzedni artykuł
„Solar Puff” (źródło: materiał prasowe organizatora)
  • Design
  • Wystawy

Empatia, teraz!

  • sonia-milewska
  • 2018-07-30
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
„Powstańcze Powązki”, spacer historyczny, Muzeum Dulag 121 (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Aktualności

Powstańcze Powązki

  • adominiak
  • 2018-07-31
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
18. edycja konkursu APH (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Sztuki wizualne

Młodzi artyści nagrodzeni w 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

  • 2019-05-19
Wystawa: Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce

  • 2019-05-16
Janusz Lipiński, z cyklu Templum, Crux, Thanatos (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Janusz Wincenty Lipiński. Nieposkromiona wolność i frywolność linii

  • 2019-05-09
Janusz Jasiński, Symbioza (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w Retro Office House

  • 2019-05-09
Młoda Sztuka, Filip Maszant (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Młoda Sztuka w DESA Unicum

  • 2019-05-07
Carl Borromäus Ruthart (1630–1703), Lew i tygrys walczący o upadłego jelenia przed klasycznym sarkofagiem w jaskini na tle krajobrazu z piramidą (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630–1703) bogatsza o obraz Rutharta z kolekcji ERGO Hestii

  • 2019-05-07
Lech Kunka (1920-1978), Nike, 1953, tempera/papier, 125 x 99 cm (źródło: Dom Aukcyjny Artissima – materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

St-53. Artyści kręgu awangardy

  • 2019-05-07
Wystawa finałowa APH, 2019 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Młodzi – współcześni. Wystawa finałowa 18. edycji konkursu APH

  • 2019-05-06

Ownetic to globalna platforma, na której ludzie i instytucje łączą się, prezentują swoje zbiory i prowadzą dyskusję o kulturze. Dołącz dziś.

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

  • Ownetic.com
  • O nas
  • Kontakt
  • Archiwum
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.