30 października Wydawnictwo Ossolineum opublikowało książkę Marjorie Perloff pt. Ostrze ironii. Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej.
![Marjorie Perloff, „Ostrze ironii. Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa) Marjorie Perloff, „Ostrze ironii. Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)](https://ownetic.com/news/wp-content/uploads/2018/11/marjorie-perloff-ostrze-ironii-modernizm-w-cieniu-monarchii-habsburskiej-wyd-ossolineum-2018-10-31-509x800.jpg)
Trudno znaleźć dziś w świecie zachodnim krytyka literackiego, którego każda kolejna książka okazywałaby się pozycją tak opiniotwórczą, jak teksty Marjorie Perloff. Jej monografie pozwalają zrozumieć rodowód, rozwój i znaczenie ogromnych połaci literatury – od wczesnego modernizmu po współczesność, od poezji po prozę, teatr i sztuki wizualne.
Badaczka śledzi zarówno źródła, jak i ewolucję szeroko pojętej literatury modernistycznej. W Ostrzu ironii, swojej najnowszej książce, przywraca pamięć o nieco zaniedbanej, lecz niesłychanie ważnej formacji europejskich twórców. Przybliża sześciu pisarzy, których łączy doświadczenie rozpadu monarchii austro-węgierskiej: Karla Krausa, Josepha Rotha, Roberta Musila, Eliasa Canettiego, Paula Celana i Ludwiga Wittgensteina.
Bohaterowie Perloff pochodzą z wielokulturowych społeczności, zwykle z peryferii dawnej monarchii. W państwie powstałym na jej gruzach bywają postrzegani jako obcy. W ich wypadku ironia nie jest wyłącznie cechą stylu, to zarazem forma obrony i subtelne narzędzie poznania gwałtownie zmieniającego się świata.
Marjorie Perloff, Ostrze ironii. Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej
Premiera: 30 października 2018 roku
Wydawnictwo Ossolineum