20 lipca 2011 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się wykład Carsona Chana. 23 lipca 2011 roku o godzinie 16.00 otwarty zostanie trzeci rozdział projektu Park Rzeźby na Bródnie, a 24 lipca 2011 roku o godzinie 13.00 odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie Black and White. Niepoprawny komiks i animacja.
20 lipca 2011 roku o godzinie 18.00 będzie miał miejsce wykład Carsona Chana pt. Przestrzeń, nie sztuka, jest podstawowym tworzywem kuratora, który odbędzie się w ramach programu Kuratorskie wizyty studyjne.
W 1927 roku El Lissitzky zaaranżował salę sztuki abstrakcyjnej w Landesmuseum w Hanowerze, zapraszając widzów do aktywnego oglądania wystawy. Dzieła sztuki umieścił na ruchomych panelach, którymi mogli manipulować zwiedzający. Takie eksperymenty budzą dziś sentyment.
Obecnie wystawy pod niemal każdą szerokością geograficzną mają podobną oprawę. Uniformizacja, rutyna i banał zwracają uwagę na ważny wymiar pracy nad wystawą, ciągle nieobecny w większości teoretycznych dyskusji o kuratorstwie. Zapomina się, że to przestrzeń, a nie sztuka, jest podstawowym medium kuratora.
Carson Chan (1980) jest autorem tekstów o architekturze i kuratorem. Studiował na uniwersytetach w Cornell i Harwardzie. Pracował w Neue Nationalgalerie w Berlinie. Należy do współzałożycieli niekomercyjnej inicjatywy architektonicznej Program. Był kuratorem ponad 30 wystaw sztuki współczesnej i architektury. Publikował w czasopismach Kaleidoscope i 032c. Został kuratorem czwartego Biennale w Marrakeszu w 2012 roku.
Wykład odbędzie się w języku angielskim.
23 lipca 2011 roku o godzinie 16.00 w Parku Bródnowskim, na rogu Chodeckiej i Kondratowicza otwarty zostanie trzeci rozdział projektu Park Rzeźby na Bródnie: Youssouf Dara i Paweł Althamer.
Toguna to najnowszy projekt Pawła Althamera realizowany na Targówku, związany z fascynacją artysty kulturą Dogonów, afrykańskiego ludu zamieszkującego południowo-środkowe Mali w Afryce Zachodniej. Podczas swojej drugiej podroży do Dogonów w 2009 roku, w towarzystwie kilkorga mieszkańców Bródna, Althamer poznał rzeźbiarza Youssufa Darę. Postanowił zaprosić go do Warszawy ze specjalną misją – wzniesienia afrykańskiej toguny na Bródnie.
Toguna – drewniana wiata o grubym dachu, oparta na rzeźbionych kolumnach – jest istotnym miejscem dla ludów dogońskich, będąc miejscem spotkań i narad mieszkańców wioski. Konstrukcja, która powstaje przy Parku Bródnowskim, jest nie tylko potencjalnym miejscem społecznej integracji, ale pełnić też ma prozaiczną funkcję przystanku autobusowego. Integralną częścią nowego bródnowskiego projektu Althamera jest także kolejna podróż – pielgrzymka artysty i jego przyjaciół do Mali, skąd powrócą oni w towarzystwie dogońskiego rzeźbiarza.
Youssouf Dara – autor bródnowskiej toguny będzie Przybyszem, posłańcem z innego świata, lądującym na Bródnie, niemal jak w wierzeniach dogońskich, na pokładzie kosmicznego statku wśród afrykańskiej sawanny. Sztuka pełni bardzo istotną rolę u Dogonów – to za sprawą magicznych umiejętności artystów Wszechświat utrzymywany jest przy życiu. Raz na 60 lat w dogońskich wioskach odbywa się Sigui, ośmioletni obrządek odnowy Kosmosu. Centralną rolę podczas obrzędu pełni Matka Masek – kilkumetrowa drewniana struktura wykonywana, za każdym razem na nowo, przez plemiennego rzeźbiarza.
Organizatorami projektu są:
Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
24 lipca 2011 roku o godzinie 13.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie Black and White. Niepoprawny komiks i animacja przez Łukasza Rondudę.
Wystawa Black and White prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich społeczno-polityczny przekaz, ignorujący niuanse politycznej poprawności. Zgromadzone na wystawie prace poprzez swą dosadność, przerysowanie, niekiedy wręcz brzydotę i obsceniczność paradoksalnie kreują sferę wolności.
Wystawa prezentuje prace artystów, którzy wywodzą się z subkulturowego politycznego komiksu, animacji czy też karykatury (Robert Crumb, William Kentridge, Dan Perjovschi), klasyków polskiego komiksu politycznego (Marek Raczkowski, Krzysztof Owedyk, Krzysztof Ostrowski), animacji zaangażowanej (Phil Mulloy, Piotr Dumała, Phillipe Grammaticopoulos, Sebastian Diaz Morales). Prezentuje również polityczne animacje i komiksy z Ameryki Południowej (Blu), Rosji (Victoria Lomasko), Izraela (Aya Ben Ron, Yael Bartana) czy też Turcji (Extrastruggle).
20, 23 i 24 lipca 2011 r.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Pańska 3
00-124 Warszawa