W dniach od 1 do 6 sierpnia 2011 roku w w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbywać się będą warsztaty twórcze edukacyjno-artystyczne dla dzieci Dryfart.
Zajęcia odbywać się będą w dwóch grupach wiekowych: dzieci w wieku od 7 do 9 lat i od 10 do 13 lat. W planie zajęć znajdą się następujące warsztaty:
- aktorskie
- ruchowo-taneczne
- plastyczne
- lingwistyczne – zajęcia z języka angielskiego
Efektem kilkudniowej pracy obu grup będzie spektakl inspirowany zbiorem baśni prozą autorstwa Bolesława Leśmiana pt. Przygody Sindbada Żeglarza, w którym wezmą udział wszyscy uczestnicy warsztatów, a główną rolę odegra zawodowy aktor Rafał Hajdukiewicz.
Rafał Hajdukiewicz (aktor) – absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwederowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (rok ukończenia 2009). W Teatrze Lalek Pleciuga od kwietnia 2009 roku. Debiutował w spektaklu Marka Ciunela Alicja w fabryce czarów.
W Pleciudze zagrał Kubusia w spektaklu Kubuś i jego pan w reż. P. Aignera, za którą to rolę otrzymał w 2009 r. w plebiscycie o Bursztynowy Pierścień Srebrną Ostrogę (nagroda za debiut sezonu). Prowadzi warsztaty lalkowe dla dzieci i młodzieży, bierze udział w różnego rodzaju projektach edukacyjnych, między innymi Lato w Teatrze.
Zajęcia aktorskie – warsztaty prowadzone przez profesjonalną aktorkę Agnieszkę Makowską, prowadzone w zakresie teatru ożywionej formy (pacynki, materia ożywiona, teatr masek, teatr cieni), pracy z ciałem (pantomima, dell’arte, ekspresja ruchu scenicznego), pracy z głosem (emisja głosu, elementy dykcji), świadomości ciała, przestrzeni, partnera i grupy, wzbogacone o ćwiczenia rozwijające wrażliwość, empatię i otwartość na grupę;
Agnieszka Makowska (aktorka-instruktorka) – absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej Białymstoku. Aktorka współpracująca z Teatrem Kompania Doomsday w latach 2007–2009, członkini zespołu aktorskiego Teatru Malabar Hotel od 2009 roku, współzałożyciel Nieformalnej Grupy Avis, występuje także gościnne w teatrzeA3/y.
Współpracowała z: Teatrem Roma w Warszawie, Teatrem Wytwórnia w Warszawie, Centralnym Basenem Artystycznym w Warszawie, Starą Prochoffnią w Warszawie. Występowała także gościnnie w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. Zadebiutowała w filmach Andrzeja Barańskiego Księstwo oraz Sławomira Kryńskiego Koktail. Obecnie współpracuje gościnnie z Teatrem Żydowskim w spektaklu Księga Raju w reżyserii Piotra Cieplaka. Bierze także udział w projekcie Chór Kobiet przy Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego.
Jej role na deskach teatrów niezależnych były wyróżnianie i nagradzane na Festiwalu X-Off w Gliwicach za rolę w spektaklu Kukułka w reż. Agaty Biziuk, Lalka też człowiek w Warszawie za rolę w spektaklu Skrawki według Otella w reżyserii Marcina Bartnikowskiego, Roma Teatro Festiwal w Rzymie za rolę w spektaklu Kąsanie w reż. Marcina Bikowskiego. Ma na swoim koncie występy na licznych festiwalach, między innymi: w Meksyku, Francji, we Włoszech, w Niemczech, w Czechach i na Słowacji.
Zajęcia ruchowo-taneczne – prowadzone przez Magdalenę Gardas z uprawnieniami instruktora rekreacji ruchowej, prowadzone w zakresie pracy z ciałem. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy tańcem i wyobraźnią, odkrywania możliwości swojego ciała. W ramach nich zostaną wykorzystane elementy tańca współczesnego i towarzyskiego, izolacja ruchu, proste choreografie, podstawy rytmiki, kształcenie słuchu. Zajęcia wzbogacone zostaną o zabawy integracyjne, wykorzystujące formy zabawy do edukacji.
Magdalena Gardas (instruktorka) – absolwentka specjalizacji dziennikarskiej i ścieżki pedagogicznej w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa US (rok 2007). W ramach programu MOST przez rok studiowała filologię polską i teatrologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Praktykę zawodową odbyła w Polskim Teatrze Tańca prowadzonym przez prof. Ewę Wycichowską oraz w TVP Szczecin, gdzie przez rok prowadziła magazyn dla młodzieży. Przez dwa lata pracowała na stanowisku rzeczniczki prasowej Uniwersytetu Szczecińskiego. Obecnie jest specjalistą ds. marketingu w Teatrze Lalek Pleciuga.
Pracuje w biurze organizacyjnym festiwalu Kontrapunkt, w tym roku była również koordynatorką festiwalu dla dzieci – Mały Kontrapunkt. Jest instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego (prowadziła drużynę o profilu artystycznym) i instruktorką rekreacji ruchowej; miłośniczka tańca – uprawia taniec: towarzyski, irlandzki, broadway’owy; członkini formacji studia Kimama, gdzie obecnie trenuje salsę i taniec współczesny.
Zajęcia plastyczne – prowadzone przez Agatę Dąbrowską i Karolinę Machowicz, organizatorki Pajdokracji (projektu realizowanego w Piwnicy Kany w ramach rodzinnych niedziel) – podczas zajęć poprzez zadania plastyczne z wykorzystaniem materiałów recyklingowych dzieci będą tworzyły elementy scenografii, kostiumów i lalek;
Agata Kiedrowicz-Dąbrowska (instruktorka) – animatorka kultury, inicjatorka i koordynatorka unikalnych wydarzeń pod hasłem Rodzinna Przestrzeń Sztuki: Kiermaszu Dizajnu oraz Pajdokracji, łączących przestrzeń sztuki z rodzinną strefą relaksu i twórczych działań.
Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Szczecińskim, posiada uprawnienia pedagogiczne. Humanistyczne wykształcenie pozwala jej na szersze traktowanie działań twórczych w ich wielowymiarowości i aspekcie społecznym. Porusza się w wielu obszarach artystycznych: fotografii, modzie, wzornictwie (projektowanie biżuterii).
Pracuje z dziećmi według autorskich programów (między innymi Posztukiwania – projekt artystycznego obozu plenerowego dla dzieci, Fanaberyjny Ogródek Umiejętności w ramach akcji Lato na Deptaku, warsztaty plastyczne w ramach Pajdokracji). Członkini Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego Oswajanie Sztuki.
Karolina Machowicz (instruktorka) – fotografka, animatorka kultury. Współpracuje przy organizacji i prowadzeniu warsztatów artystycznych odbywających się w ramach cyklu spotkań odbywających się pod hasłem Rodzinna Przestrzeń Sztuki: Pajdokracja. Członkini Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego Oswajanie Sztuki.
Zajęcia lingwistyczne – prowadzone przez Amerykankę Jenny Crissey, na co dzień pracującą w Teatrze Brama z Goleniowa. Podczas zajęć dzieci poprzez proste wyliczanki, piosenki i zabawy będą przyswajały elementy języka angielskiego, przy okazji ucząc się kwestii, które zostaną wykorzystane w spektaklu.
Jenny Crissey (instruktorka) – z pochodzenia Amerykanka, od ponad roku członkini zespołu goleniowskiego Teatru Brama. Inicjatorka akcji kulturalnych, koordynatorka projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Teatr Brama. Prowadzi zajęcia z dziećmi w Goleniowskim Domu Kultury. W wolnych chwilach udziela korepetycji z języka angielskiego.
Autorski scenariusz przygotowany w oparciu o zbiór baśni prozą autorstwa Bolesława Leśmiana pt. Przygody Sindbada Żeglarza przez reżyserkę Agatę Biziuk, będącą konsultantem projektu, będzie łączył w sobie konkretne sceny przygotowane specjalnie pod warsztaty. Spoiwem spektaklu będzie profesjonalny aktor Rafał Hajdukiewicz, który razem z dziećmi wykreuje poszczególne światy – elementy spektaklu.
Agata Biziuk (reżyserka) – reżyserka, dramaturg i dramatopisarka. Założycielka Nieformalnej Grupy Avis (2002). Absolwentka reżyserii w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Debiutowała w 2003 roku (jeszcze przed rozpoczęciem studiów reżyserskich) autorskim spektaklem Przecież warto dla dwóch groszy (wyróżnionym Nagrodą Ministra Edukacji i Sportu oraz Złotą Maską – Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych w Poznaniu).
W trakcie studiów pracowała między innymi jako dramaturg i asystentka reżysera przy spektaklu Ondyna (Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, reż. Marian Pecko). Oprócz niezależnych projektów oraz projektów dla dorosłego widza, Agata Bizuk tworzy także spektakle dla dzieci i młodzieży w instytucjonalnych teatrach lalek.
Jej ostatnimi przedsięwzięciami tego typu były: CDN Marty Guśniowskiej, zrealizowany w Białostockim Teatrze Lalek, Tygryski Joanny Papuzińskiej, zrealizowane w Teatrze Lalka w Warszawie (adaptacja tekstu dokonana wspólnie z Martą Guśniowską) – oba spektakle powstały w 2008 roku, a w 2010 roku Białe Baloniki Magdaleny Fertacz w Teatrze Pinokio w Łodzi, Rejs na Jawę – spektakl multimedialny, wystawiony w koprodukcji z Muzeum Kinematografii w Łodzi i w oparciu o własny tekst, a ostatnio Na arce o ósmej Ulricha Huba w warszawskim Teatrze Lalka.
Agata Biziuk realizuje zwykle przedstawienia oparte na własnych tekstach lub dokonuje daleko posuniętych adaptacji. Na jednym biegunie jej twórczości znajdują się pełne poczucia humoru, atrakcyjne wizualnie, mieszające różnorodne techniki lalkarskie z teatrem ożywionej formy spektakle przeznaczone dla młodszej widowni. Drugi biegun to adresowany do widzów dorosłych, eksponujący aktora teatr symbolicznego psychologizmu.
1–6 sierpnia 2011 r.
Zajęcia odbywać się będą w godzinach od 9:00 do 16:00
Dryfart
Zamek Książąt Pomorskich
Szczecin