• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Fotografia

Echa miasta Moniki Wiechowskiej

  • justyna
  • 2009-01-06

9 stycznia 2009 r. o godzinie 19.00 w Galerii Kordegarda w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Moniki Wiechowskiej Echa miasta. Pokazywany na wystawie w Kordegardzie cykl fotografii powstał przed rokiem w Stanach Zjednoczonych. Artystka przebywała tam na stypendium, by wkrótce zamieszkać w Nowym Jorku na stale. Zdjęcia zdają się dokumentować stopniowe wchodzenie autorki w krajobraz (głównie miejski) tego kraju. Tworzą obraz skrajnie subiektywny, naznaczony wrażliwością i doświadczeniami. Nie znajdziemy wśród nich pocztówkowych widoków, takich, jak Statua Wolności w Nowym Jorku czy ogromny napis HOLLYWOOD na wzgórzach Los Angeles. Wiechowską interesują bardziej złe dzielnice, zapomniane okolice (Coney Island, New Jersey), których czas świetności minął, choć jej ślady jeszcze gdzieniegdzie widać; nietypowe widoki znanych miast, których bez wskazówki zawartej w tytule pewnie byśmy nie rozpoznali.

fot. Monika Wiechowska
fot. Monika Wiechowska

Wybór fotografii z opisanego cyklu Monika Wiechowska prezentowała niedawno w Galerie Fons Welters w Amsterdamie pod tytułem When the blue moon rises – trudnym do przetłumaczenia na język polski, bo odnoszącym się do idiomatycznego określenia once in a blue moon, używanego, gdy mówi się o zjawiskach rzadko występujących, zwykle poprzedzonych jakimś dramatycznym prologiem, podobnie niespotykanych, jak niebieski księżyc widoczny po wybuchu wulkanu. O podobnych tajemniczych, a pięknych fenomenach opowiada także wystawa artystki w Kordegardzie, przedstawiająca zdjęcia z amerykańskiego cyklu w nowym wyborze i układzie. Poczucie niejasnego niepokoju płynącego z obcowania z zagadką czy historią zawartą w tych esencjonalnych fotografiach towarzyszyć będzie na pewno także widzom.

Wystawa będzie czynna do 22 lutego 2009 r.

Monika Wiechowska – urodziła się w Szczecinie w 1976. Studiowała w Gerrit Rietveld Academy of Art and Design, w Amsterdamie (1995-1999); School of Visual Arts w Nowym Jorku (1998); Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie (2000-2002). Pobyty artystyczne: Lower Manhattan Coultural Council (LMCC), Nowy Jork, (2007-2008); ISCP, Nowy Jork (2006-2007). Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Galeria Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 17/19, Warszawa

Tags
  • Galeria Kordegarda w Warszawie
  • Monika Wiechowska
  • Nowy Jork
  • Warszawa
Poprzedni artykuł
  • Film
  • Literatura
  • Teatr

Ferdydurke w TVP Kultura

  • justyna
  • 2009-01-06
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
  • Muzyka

Leningrad zagra po raz ostatni w Polsce

  • redaktor3
  • 2009-01-06
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Wystawa fotografii Mateusza Kowalika: Do raju jeszcze daleko (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Wystawy

Do raju jeszcze daleko – wystawa fotografii Mateusza Kowalika

  • 2019-05-20
Plakat wystawy Fotografia czy antyfotografia? Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński, Bronisław Schlabs – 60-lecie Pokazu zamkniętego (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Publikacje
  • Wystawy

Fotografia czy antyfotografia?

  • 2019-05-02
Autor nieznany, Dzieci, Japonia, ok. 1880 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Wystawy

Chmura – wystawa prac z kolekcji Wojciecha Nowickiego

  • 2019-04-24
fot. Szymon Brodziak, nagrodzone zdjęcie w Konkursie Fotograficznym One Eyeland (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Konkursy i nagrody

Szymon Brodziak najlepszym twórcą fotografii czarno-białej

  • 2019-04-18
Gabriel Orłowski – Czarna magia (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Wystawy

Gabriel Orłowski – Czarna magia

  • 2019-04-10
Zbigniew Libera, Dialog| Kultura zaangażowana przed i po roku 1989, fot. Witek Orski (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Literatura
  • Wystawy

Dialog | Kultura zaangażowana przed i po roku 1989

  • 2019-04-08
Tomasz Sikora, Tribute to colours 02 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Wystawy

Tomasz Sikora – Tribute to colours

  • 2019-04-05
Wystawa Polska na eksport, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Literatura
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Polska na eksport w Zachęcie

  • 2019-04-03

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.