7 i 8 lutego 2009 roku na scenie teatru MC93 Bobigny w Paryżu będzie można zobaczyć Sen nocy letniej według Williama Shakespeare’a na podstawie przekładu Stanisława Barańczaka w reżyserii Mai Kleczewskiej. Oprócz teatru z Krakowa wystąpią zespoły z Berlina, Neapolu, Rygi, Zurichu, Hamburga, Nowego Yorku.
Sen nocy letniej napisał Szekspir z okazji arystokratycznych zaślubin, prawdopodobnie matki hrabiego Southampton. W zamyśle sztuka jest wielką pochwałą miłości, w istocie – opowieścią o zdradach i wzajemnym zadawaniu cierpienia. W finale ślub łączy trzy pary, ale zanim do tego dojdzie zakochani ulegną przedziwnym szaleństwom zmysłów, poznają zmienność ludzkich upodobań, doświadczą zwodzenia przez miłosną imaginację, zatracą się w erotycznych ekscesach.
Bogactwo i intensywność miłosnych przeżyć rozpisał Szekspir na trzy pary. Ich związki podlegają licznym metamorfozom. Dopiero bowiem w kontrastach i skrajnościach ujawnia się z całą mocą szaleństwo miłości. Tęsknota za uczuciem, pielęgnowanie ideału miłości często idzie w parze z przemocą i samounicestwieniem. Najradykalniej ujął to Roland Barthes, który sytuację odrzuconego kochanka porównał do sytuacji więźnia w Dachau.
Erotyzm i miłość to zasadnicze tematy Snu. W różnych tonacjach pojawiają się we wszystkich wątkach sztuki: Oberona i Tytanii, dwóch par kochanków oraz rzemieślników, przygotowujących z okazji zaślubin swoją żałosną komedię. W efekcie wyłania się gorzka refleksja o nieumiejętności nawiązywania więzi, okazywania uczuć, wreszcie o niemożności rozpoznania tego, co naprawdę mogłoby być nazwane miłością.
Sen nocy letniej, według Williama Shakespeare’a
adaptacja i reżyseria: Maja Kleczewska
na podstawie przekładu Stanisława Barańczaka
scenografia i reżyseria światła: Katarzyna Borkowska
muzyka: Jakub Ostaszewski
ruch sceniczny: Tomasz Wygoda
projekcje: Piotr Tomczyk
obsada:
Helena – Sandra Korzeniak
Hermia – Joanna Kulig
Lizander – Piotrek Polak
Demetriusz – Krzysztof Zarzecki
Tytania, Hipolita – Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
Oberon, Tezeusz – Roman Gancarczyk
Józef Framuga, Lew – Zygmunt Józefczak
Ignacy Chudzina, Księżyc – Jacek Romanowski
Mikołaj Tkacz, Pyram – Piotr Głowacki / Piotr Franasowicz (gościnnie)
Franciszek Piszczała, Tyzbe – Bogdan Brzyski
Egeusz, Piotr Kloc – Zbigniew Ruciński
Tomasz Dzióbek, Ściana – Błażej Peszek
Filostrates, Puk – Sebastian Pawlak (gościnnie) / Piotr Głowacki
Krystyna – Urszula Kiebzak
premiera: 11 lutego 2006, Scena Kameralna.