Do 20 marca 2009 roku we wrocławskiej galerii Szkła i Ceramiki można oglądać wystawę Porcelana Inaczej 2008. Pod taką nazwą kryje się cykl Międzynarodowych Sympozjów Ceramiki, odbywających się od 1976 roku w dolnośląskich fabrykach porcelany. Niegasnące zainteresowanie sympozjum wciąż przyciąga nowych twórców. Porcelana inaczej to wydarzenie, gdzie w wyniku konfrontacji myśli i impulsów twórczych rodzi się nowa jakość ceramiki.
Tegoroczna, XXXII edycja Sympozjum, odbyła się równolegle w czterech zakładach porcelany: wałbrzyskim Krzysztofie i Wałbrzychu, jaworzyńskiej Karolinie i jedlińskim Argillonie. Wzięło w niej udział 15 artystów m.in. ze Szwecji, Irlandii, Anglii, Węgier, USA i Polski. Spośród kilkunastu różnych postaw artystycznych wyłaniają się nowe tendencje i nurty współczesnej ceramiki. Do idei recyklingu sięga w swych pracach Karina Marusińska. Przetwarzanie już zastanych, produkowanych przemysłowo naczyń, staje się punktem wyjścia ceramicznych przeobrażeń. Swego rodzaju grę z formą podejmuje także Monika Patuszyńska czy Rebecca Maeder.
Inspiracje tradycyjną ceramiką pojawiają się w pracach Marianne Eggimann i Anny Malickiej-Zamorskiej. Obie artystki kreują nowy świat figuratywny, czy to za pomocą wielobarwnej, ekspresywnej kolorystyki, czy też anegdotycznego, niekiedy groteskowego ujęcia tematu. Całości dopełnia nurt nieprzedstawiający, abstrakcja: służąca geometrycznej konstrukcji (Sandor Kecskméti), minimalistyczna, odwołująca się do istoty człowieka (Norio Shibata), czy też niemal malarska, dwuwymiarowa, utrzymana w jednobarwnej tonacji (Alison Graham). Wciąż żywą tradycję techniki garncarskiej reprezentują Bożena Sacharczuk i Tomasz Niedziółka, których efekty pracy, mimo, że z wykorzystaniem tego samego medium, pozostają zaskakująco odmienne. Są też artyści nie poddający się klasyfikacji jak Steve Howell czy Olaf Brzeski, dla którego sympozjum stało się pretekstem do stworzenia nowych prac.
Porcelana Inaczej 2008
kurator: Monika Patuszyńska
galeria Szkła i Ceramiki, BWA Wrocław, pl. Kościuszki 9/10
wernisaż: 5 lutego 2009 roku, o godz. 18:00
wystawa czynna do 20 marca 2009 roku
od pn. do pt. w godz. 11:00 – 18:00
w sob. w godz. 11:00 – 15:00
1 komentarz
Ciekawa inicjatywa, pozostaje pytanie czy inspiracje są rzeczywiscie odmienne -czy jednak powtarzają się do znudzenia… napewno się wybioę na tę wystawę!