Od 23 marca 2012 roku w Galerii Na Korytarzu w budynku dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej będzie można oglądać wystawę prac Magdaleny Małyjasiak My.
My Magdaleny Małyjasiak to seria czarno-białych portretów, przedstawiających osoby, w większości z niepełnosprawnością intelektualną, które wzięły udział w akcji Sopot Ulica Sztuki 2010, oraz znanych trójmiejskich artystów z różnych dziedzin.
Projekt opowiada o sile, a zarazem słabości, jaką jest niepełnosprawność. Rozpatrywana jest ona na wielu płaszczyznach. Każda z portretowanych osób posiada swoje mocne i słabe strony, jest w jakimś aspekcie niepełnosprawna.
Czasem niepełnosprawność intelektualna daje ogromne możliwości otwarcia na sztukę, czasem natomiast sława powoduje poczucie izolacji, wykluczenia i zagubienia. Autorka chce przyjrzeć się stereotypom dotyczącym niepełnosprawności, traktując to zjawisko jako indywidualną cechę danego człowieka, która z jakiś powodów nie mieści się w kryteriach ogólnie przyjętych norm.
Na fotografiach Magdaleny Małyjasiak fizyczność portretowanych osób schodzi na dalszy plan. Trudno jest odróżnić w pierwszej chwili osoby z niepełnosprawnością intelektualną, jak i trudno jest rozpoznać artystów. Widzimy natomiast uśmiech, spojrzenie, czasem zadumę, niepewność.
Projekt My można było oglądać na ścianie kościoła św. Jerzego przy ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie od 20 maja do 10 października 2011 roku. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie publiczności, autorka postanowiła przenieść wystawę do Gdańska, do miejsca gdzie ostatnio tworzy i ma swoją pracownię artystyczną. Wystawa odbędzie się tym razem w gdańskiej galerii Na Korytarzu w Kolonii Artystów. Towarzyszył jej będzie polsko – angielski katalog My/Us.
Magdalena Małyjasiak stwarza niepowtarzalną okazję, aby stanąć twarzą w twarz z tymi, których nasz wzrok tak często unika. Osoby, które osiągnęły sukces, wolimy podglądać z daleka. Na tych, którzy wyglądają inaczej, wolimy nie patrzeć. Projekt My pokazuje też doskonale absurd dokonywania selekcji według wyglądu i oddzielania w ten sposób zdrowia od choroby. Konfrontuje nas z naszymi lękami i z drugim człowiekiem. W ostateczności pozostają właśnie poszczególne portretowane osoby, z którymi w bezpośredni kontakt wchodzimy na moment. I to im musimy spojrzeć w oczy.
Monika Popow, My/Us, Magdalena Małyjasiak, fragment tekstu do katalogu towarzyszącego wystawie.
Magdalena Małyjasiak urodziła się 23 kwietnia 1984 roku. Ukończyła resocjalizację na Uniwersytecie Warszawskim, ale od 2005 roku zajmuje się przede wszystkim fotografią. Jej zdjęcia były prezentowane w wielu miejscach m.in. w Warszawskim Aktywie Artystów (2007), w Instytucie Sztuki Wyspa (2008), w Warszawskiej Fabryce Trzciny (2008) w CSW Łaźnia (2009, 2011), w Państwowej Galerii Sztuki (2010), w Gdańskiej Galerii Miejskiej (2011) w Muzeum Sopotu (2011) oraz w MCKA Zatoka Sztuki (1012).
Jest laureatką prestiżowych konkursów fotograficznych: otrzymała wyróżnienie w konkursie Newsweeka Kobieta wolna, kobieta niezależna (2007) i honorowe wyróżnienie w International Photography Awards w kategorii Fashion (2008). W zeszłym roku otrzymała Stypendium dla Osób Zajmujących się Działalnością Artystyczną i Rozpowszechnianiem Kultury (V.2011) oraz Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (X. 2011) na projekt My. W 2011 roku była również nominowana do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.
Obecnie pracuje nad nowym projektem Wypowiedz Życzenie/Make a wish, którego fragment można było zobaczyć w ramach międzynarodowego projektu artystycznego Art Hotpot w Zatoce Sztuki w Sopocie.
Wernisaż: 23 marca, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 24 kwietnia
Galeria Na Korytarzu, Młode Miasto, budynek dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej, drugie piętro
ul. Doki 1
Gdańsk