16 lutego 2009 roku w rybnickiej TeleGalerii odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Tomasza Sobieraja pt. Masy Kompozycyjne.
Masy kompozycyjne nie są zwyczajnymi, estetycznymi aktami powyginanych dziewcząt. Przedstawione na nich ciało kobiety dojrzałej, z piętnem doświadczeń i historii, posłużyło artyście jedynie za element konstrukcji złożonego obrazu, stało się masą kompozycyjną, a nie fenomenem samym w sobie. Istotność ciała została zredukowana do równorzędnej roli z kamieniem, liściem czy deską, a połączenie elementów całkowicie pozbawionych wizualnego podobieństwa stworzyło całkiem nową jakość, zdystansowaną od codziennej rzeczywistości.
Ten formalny zabieg pozwolił uniknąć częstej w przypadku aktu banalizacji i sprawił, że obrazy nabrały wielowarstwowego, wręcz metafizycznego wymiaru, nie tracąc dekoracyjności, która w przypadku aktu jest najważniejsza. Prace powstały na błonie fotograficznej, bez późniejszego kadrowania i komputerowej obróbki, co jest charakterystyczną cechą warsztatu artysty.
Tomasz Sobieraj (ur. 1 lipca 1964 roku w Łodzi) jest z wykształcenia geografem (hydrologia i klimatologia) a także absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Od końca lat dziewięćdziesiątych zajmuje się fotografią komercyjną, artystyczną, sztuką wideo, diaporamą i grafiką użytkową. W działalności artystycznej skupia się głównie na zagadnieniach formalnych, metafizycznych i psychologicznych, z anarchistyczną wręcz swobodą łącząc intelektualizm i impresyjność. Nie stroni także od reportażu, niezwykle charakterystycznego i subiektywnego, w którym świat realny jest zbiorem elementów konstrukcyjnych podporządkowanych twórczemu zamysłowi.
Fotografie wykonuje w klasycznej technice srebrowej, zazwyczaj aparatem otworkowym. Częstym dopełnieniem przekazu wizualnego jego prac są nieraz ironiczne, nieraz abstrakcyjne tytuły, w przypadku sekwencji i esejów fotograficznych podkreślające narracyjny charakter wypowiedzi; nierzadko fotografiom towarzyszą wiersze artysty lub ich fragmenty, tworząc komplementarne układy, które nazywa fotoliryką. Zajmuje się również zagadnieniami teoretycznymi, sformułował koncepcję dyfuzjonizmu fotograficznego, paralelizmu (rzeczywistości równoległej), opracował system podstawowych terminów i pojęć dotyczących fotografii.
Tomasz Sobieraj jest autorem intelektualnie prowokujących prac teoretycznych, esejów, wierszy, opowiadań i monodramów. W 2008 roku wydał tomik poezji pt. Gra, a w tym roku zbiór opowiadań pt. Dom nadzoru. Na dniach ukaże się jego drugi tomik poezji pt. Wojna Kwiatów.
Wystawa potrwa do do 31 marca 2009 roku.
TeleGaleria,
ul. Pocztowa 1, Rybnik