Od 18 kwietnia 2012 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu będzie można oglądać wystawę fotografii Żydów polskich I ciągle widzę ich twarze. Wystawa jest zorganizowana przez Fundację Shalom.
W 1994 r. Gołda Tencer, dyrektor generalny Fundacji, ogłosiła apel o nadsyłanie zdjęć Żydów polskich. Napłynęło ponad 9.000 zdjęć. Większość zdjęć nadesłali Polacy (polskie rodziny, przyjaciele, sąsiedzi), a wiele także Żydzi rozsiani po całym świecie. Są tu zdjęcia zwykłych ludzi przedstawionych w ich codziennym życiu – uświadamiają nam jak potężna, barwna, aktywna była społeczność Żydów polskich, którzy przez wieki współtworzyli dzieje kraju i jego kulturę. Tak powstała jedna z największych na świecie kolekcja fotografii Żydów polskich.
Moja matka Wanda Meloch z domu Goldman zginęła w Białymstoku po wkroczeniu Niemców latem 1941 roku. Jacek wyszedł z getta warszawskiego, by walczyć w partyzantce, i ślad po nim zginął. Zdjęcie otrzymałam od rodziny z Nowego Jorku.
Krystyna Meloch, Warszawa
W ciągu 15 lat wystawę pokazano w 40 muzeach na całym świecie, m.in. Los Angeles, Meksyku, Jerozolimie, St. Petersburgu, Hamburgu, Wilnie, Buenos Aires, Grenoble, Lyonie i Toronto. Największy sukces odniosła w Nowym Jorku. Równocześnie z wystawą w Radomiu (wersja polsko-angielska), jej wersję portugalską będzie można obejrzeć od 22 kwietnia w Centro Português de Fotografia w Porto.
Wernisaż: 18 kwietnia, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 27 maja
Muzeum Sztuki Współczesnej
Rynek 4/5 (Dom Esterki i Dom Gąski)
Radom