Od 26 czerwca do 7 października Dom Spotkań z Historią w Warszawie prezentować będzie wystawę Między kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-1939.
Między kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-1939 jest pierwszą od ponad trzydziestu lat tak obszerną prezentacją fotografii Zofii Chomętowskiej (1902-1991) w Polsce. Artystka, niezwykła i zapomniana postać polskiej kultury, należała do najbardziej znanych i nagradzanych fotografek lat trzydziestych. Fundacja Archeologia Fotografii, opracowująca archiwum Chomętowskiej, na wystawie pokazuje nieznane dotąd fotografie tej autorki jak również przypomina najbardziej znane zdjęcia, wielokrotnie nagradzane w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Ekspozycja, prezentująca ponad 80 prac, składa się z fotografii z Polesia, gdzie Chomętowska urodziła się i mieszkała wiele lat. Tam też zaczęła fotografować: zarówno odwiedzających rodzinne posiadłości przyjaciół, polowania czy rodzinne zjazdy, ale też miejscowe targi, rybaków i mieszkańców poleskich wsi. Prezentacja tego materiału stwarza okazję do przypomnienia historii niezwykłego, wielokulturowego, nieistniejącego już w tym kształcie terenu, zamieszkałego przez Poleszuków, Polaków, Białorusinów, Ukraińców i Żydów.
Wystawie towarzyszy obszerna publikacja złożona z ponad dwustu zdjęć oraz tekstów badaczy, które przybliżają nie tylko twórczość fotografki, ale też historię terenów, które dokumentowała. Album ten podejmuje popularny temat pogranicza Rzeczpospolitej Polski. Poprzez prezentację nieznanych zdjęć Chomętowskiej nie tylko przyczynia się do redefinicji twórczości fotografki kojarzonej dotąd z nurtem tradycyjnej fotografii, ale stanowi też próbę wpłynięcia na jednostronny, romantyczny obraz Kresów obowiązujący dotąd w wielu wydawnictwach albumowych.
Między kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-1939
26 czerwca-7 października 2012 roku
Wernisaż: 26 czerwca, godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią
Warszawa, ul. Karowa 20