Nakładem Wydawnictwa Więź ukazała się właśnie książka Zofii Kossakowskiej-Szanajcy zatytułowana Zapiski dla wnuków. Książka opowiada o dzieciństwie spędzonym w międzywojennej Warszawie, dziejach rodziny Kossakowskich podczas okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego oraz w pierwszym okresie powojennym.
Uzupełnieniem wspomnień Autorki są Notatki z lat dziecięcych jej ojca, Jana Eustachego Kossakowskiego (1900-1979), profesora chirurgii, wybitnego pediatry, który opisuje życie w rodzinnym majątku Wojtkuszki na Wileńszczyźnie, znajdującym się w rękach Kossakowskich od drugiej połowy XVIII w.
Zofia Kossakowska-Szanajca ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała jako redaktor w oficynach PIW, Arkady, PWN. Przez dwadzieścia lat była zastępcą redaktora Biuletynu Historii Sztuki, wydawanego przez Instytut Sztuki PAN. Opublikowała m. in. Zamek w Łańcucie (1964, wspólnie z Bożeną Maszkowską) i August Zamoyski (1974), czyli katalog wystawy z okazji setnej rocznicy urodzin A. Zamoyskiego. W stanie wojennym pracowała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Internowanym i Ich Rodzinom, w 1989 została członkiem Komitetu Obywatelskiego, następnie do 1998 pracowała w Biurze Zagranicznym Sejmu.