Od 26 listopada w Bunkrze Sztuki w Krakowie będzie można wykonać autoportret dzięki pracy Fotobudka RGB, której autorem jest Bartolomeo Koczenasz.
Pierwsze fotobudki wyprodukowane przez firmę Photomaton pojawiły się na ulicach Paryża w 1928 roku. Uzyskanie autoportretu w zaledwie kilka minut, w efekcie zautomatyzowanego procesu, stało się czymś absolutnie przełomowym i dostępnym dla każdego. Wielu artystów dostrzegło w tym potencjał artystyczny i zaczęło eksperymentować. Byli wśród nich surrealiści: André Breton, Luis Buñuel, Max Ernst oraz Salvador Dalí. Na przestrzeni lat pojawili się ich kontynuatorzy, tacy jak Andy Warhol czy Cindy Sherman.
W ostatnich dekadach chemiczne fotobudki zaczęły zanikać. Do dziś pozostają one jednak w kręgu zainteresowań kolekcjonerów, którzy odnajdują te unikatowe urządzenia po to, by z czasem przywrócić je do życia. Z kolei ludzie zafascynowani ideą błyskawicznego tworzenia autoportretów zaczęli tworzyć fotobudki, aplikując własne pomysły dotyczące zarówno formy, jak i procesu powstawania zdjęcia.
Fotobudka RGB służy do wykonania autoportretu i natychmiastowego wydrukowania go. Zanim wejdziesz do fotobudki, możesz – za pomocą trzech podstawowych barw RGB – skomponować oświetlenie. Po wejściu do środka i wciśnięciu przycisku, wykonane zostanie zdjęcie. Cały proces potrwa około 3 minut. Po odebraniu wydruku będzie można podzielić druk na dwie fotografie, z których jedna stanie się pamiątką, a druga elementem wystawy na ścianach Przestrzeni Otwartej Bunkra Sztuki. Biała ramka wokół fotografii to obszar, na którym można dodać swój komentarz na temat Bunkra Sztuki, pozdrowić kogoś lub po prostu się przedstawić.
Opracowanie aplikacji do obsługi Fotobudki: Extensa
Bartolomeo Koczenasz, Fotobudka RGB
Wernisaż: 26 listopada 2012 roku
Wystawa potrwa do 2 grudnia 2012 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3a
Kraków
Kuratorka: Anna Bargiel