W Galerii Obok ZPAF w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Gwidona Cala pt. Droga… .
Polak wieczny tułacz – dużo częściej nie z chęci emigracji, ale wskutek zdarzeń historycznych bywał wyrwany ze swoich miejsc, odcięty od korzeni i rzucony na bezkresne pustkowia. Minęły wieki i wątek martyrologiczny utracił na swoim znaczeniu, ale wciąż pcha nas w te miejsc, tym razem na szczęście, ciekawość i chęć zetknięcia się bezpośrednio z namiastką historii. Kazachstan to jedna z byłych republik radzieckich. Malownicze pustkowia o surowym krajobrazie, niegdyś miejsce zsyłki niewygodnych dla Caratu a później władzy radzieckiej więźniów politycznych. Miejsce jedno z wielu…
Autor wystawy – Gwidon Cal postanowił wybrać się w taką podróż w poszukiwaniu śladów polskości. Ta wystawy to pigułka czasu, przestrzeni i atmosfery stworzona okiem i aparatem autora zawarta między Katowicami, a Ałma – Atą. Kolejne zdjęcia na wystawie prezentują kolejne etapy podróży i życie mieszkańców Przemyśla, pogranicza, Lwowa, Kijowa, Atyrału wreszcie Ałma – Aty.
Tydzień spędzony w pociągu sprawił, że odtąd już nigdy nie irytowała mnie sytuacja oczekiwania, w korku czy w kolejce w urzędzie. Za oknem zmieniały się krajobrazy, miasta, kraje. Ludzie w drodze: w pociągach, na peronach i stacjach kolejowych, miastach, przez które przejeżdżaliśmy. Zwyczajne życie na ulicach, bazarach, wśród straganów, w autobusach. Najciekawszym doznaniem w tej podróży na wschód, to z jednej strony myśl, że oddalamy się od Polski i jednoczenie jesteśmy gdzieś jej bardzo blisko. Ciągle odzywała się świadomość naszej tutaj obecności, poparta elementami kultury, śladami materialnymi, elementami słów i języka.
Gwidon Cal
Gwidon Cal urodził się w Katowicach. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest operatorem obrazu filmowego i telewizyjnego, reżyser, fotograf. Studiował i pracował na kierunku – Realizacja obrazu telewizyjnego i filmowego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W dorobku zawodowym ma m.in. zdjęcia do filmów i seriali dokumentalnych, programów, seriali telewizyjnych i filmów fabularnych. Zrealizował¸ także kilka projektów autorskich (zdjęcia, scenariusz, reżyseria). Fotografuje od lat szkolnych. Interesuje go szczególnie życie codzienne, ruch, miasto, ulica, zwyczajni ludzi, podpatrzone, ulotne sytuacje, czasem wywołujące uśmiech, czasem gorzką zadumę.
Kurator: Anna Wolska
Gwidon Cal, Droga…
Wernisaż: 19 grudnia 2012 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 23 stycznia 2013 roku
Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8
Warszawa