Organizatorzy konkursu Grand Prix Fotofestiwal 2013 w Łodzi dostali ponad 500 zgłoszeń. Ośmiu jurorów wybrało ośmiu finalistów, obrady tradycyjnie były burzliwe, a wybór najtrudniejszy w dziejach Grand Prix, nie tylko z powodu ilości prac, ale także wyjątkowo wysokiego i wyrównanego poziomu.
Ośmiu artystów i osiem projektów, które będzie można zobaczyć podczas Fotofestiwalu:
- Anja Bohnhof, Bahak (Niemcy)
- Jan Brykczyński, Diabeł, wilk i stara baba (Polska)
- Karl Burke, The Harvest of Death, v.2 (Irlandia)
- Frank Herfort, Time in Between – Narrative Scenes (Niemcy)
- Lucia Herrero, Species / Tribes (Hiszpania)
- Nadav Kander, Bodies. 6 Woman. 1 Man (Wielka Brytania)
- Emilio Pemjean, Palimpsest (Hiszpania)
- Ilona Szwarc, American Girls (Polska)
W skład jury weszli:
- Peggy Sue Amison, dyrektor Sirius Arts Center, Cobh, Irlandia,
- Alison Nordstrom, dyrektor George Eastman House, USA,
- Rui Prata, dyrektor festiwalu Enocntros da Imagem, Braga, Portugalia,
- Tomasz Ferenc, Uniwersytet Łódzki,
- Joanna Kinowska, Zachęta, Narodowa Galeria Sztuki,
- Adam Mazur, kurator Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” w Warszawie,
- Krzysztof Candrowicz, dyrektor FOTOFESTIWALU Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi,
- Marta Szymańska, dyrektor programowa FOTOFESTIWALU Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.
Irina Tchmyreva, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Fotografii PhotoVisa, Krasnodar/Moskwa, zapowiadana jako 9 członek jury, z powodów zdrowotnych, nie mogła wziąć udział w procesie wybierania finałowej ósemki.
Osiem serii zdjęć wybraliśmy spośród setek zgłoszeń. Dyskusja była gorąca, a o wysokim poziomie świadczyć może wielogodzinna dyskusja, emocje towarzyszące obradom i kolejnym rundom głosowań. Apogeum było liczenie głosów i polemika wokół Grand Prix, tak wyrównanej stawki i ciekawej walki o nagrodę dawno nie widziałem.
Osiem projektów oddaje w jakiejś mierze upodobania jurorów – od formalistycznych zabaw z ciałem Nadava Kandera i gry z mediami oraz dawnymi technikami fotograficznymi Karla Burke’a po społeczne i antropologiczne zapisy dokumentalne Jana Brykczyńskiego oraz Ilony Szwarc. Zwłaszcza mocna obecność dokumentu i to w wykonaniu polskich autorów mnie osobiście cieszy. Mam nadzieję, że ten przegląd zjawisk, trendów obecnych we współczesnej fotografii, jakim jest Grand Prix wzbudzi zainteresowanie krytyki i publiczności Fotofestiwalu.
Adam Mazur
Joanna Kinowska:
W finale konkursu Grand Prix znalazły się bardzo różnorodne projekty. Każdy z finalistów został doceniony za czytelną i unikalną koncepcję oraz świetne wykonanie. Wygrały najciekawsze, najlepiej wypracowane, najbardziej konsekwentne. Sam wybór głównej nagrody był najtrudniejszy. W tegorocznej edycji konkursu dobrych i bardzo dobrych materiałów było dużo.
Sporo materiału przyszło od polskich autorów, jednak przeważali fotografowie z zagranicy. Tym lepiej świadczy to o poziomie konkursu, który z roku na rok rośnie i jego zasięgu międzynarodowym. Dominowała fotografia dokumentalna, co zrozumiałe, aczkolwiek znalazło się kilka znakomitych projektów kreacyjnych. W zestawie finałowym poza najlepszymi z najlepszych, mamy też różnorodność: klasyczną historię z narracją, dokument typologiczny, dokument socjologiczny, akt, portret i właśnie kreację. Finałowy zestaw pokazuje także jak trudno używać tych nazw i kategorii.
Grand Prix Fotofestiwal 2013
Prace finałowej ósemki będzie można zobaczyć od 6 do 16 czerwca 2013 roku.
Zwycięzcę Grand Prix Fotofestiwal 2013 będzie można poznać 6 czerwca 2013 roku, podczas otwarcia Fotofestiwalu.
Łódź Art Center
ul. Tymienieckiego 3
Łódź