Od 21 lutego w Galerii FF w Łodzi będzie można oglądać wystawę fotografii Grzegorza Jarmocewicza pt. Ire ex.
Grzegorz Jarmocewicz wystawiał w Galerii FF już w 1994 roku, ale tamta wystawa była wyborem nieco innej ścieżki twórczej niż ta prowadząca do celu, która zarysowała się kilka lat później. Zdecydowanie ważniejszy od poprzednich dokonań okazał się problem zawarty w instalacji Aż do końca (tytuł oryginalny Usque ad finem) pokazanej na ekspozycji Rytuały i symbole w Białymstoku (1999) . Artysta przedstawił, co należało wtedy do rzadkości w fotografii polskiej, magiczną siłę fotogramowych zapisów kwiatów na dużych płaszczyznach białego płótna, sięgając do początków fotografii z okresu techniki talbotypii (lata 40. XIX wieku). Stworzył dużych rozmiarów instalację fotograficzną z wykorzystaniem kolumn i motywu swastyki, jako jednego z najbardziej nośnych, choć już zdeprawowanych symboli.
Rodzaj i typ fotografii, jaki pokazuje obecnie Grzegorz Jarmocewicz wywodzi się z tradycji suwalskiej grupy fotograficznej, która funkcjonowała w latach 90. pod nazwą PAcamera Club. Skupiała ona wokół Stanisława J. Wosia interesujących artystów z tego regionu. W tym czasie, czyli na początku lat 90., Jarmocewicz – ówczesny student ASP w Poznaniu – debiutował prezentując swe prace na kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym na Miesiącu Fotografii w Bratysławie (1995), co było bardzo dużym sukcesem. (…)
Autoportret pełni on bardzo ważną rolę polegającą na ukazywaniu swego jestestwa będącego częścią romantycznej przyrody, przypominaniu lat dzieciństwa, co jest ważnym postulatem koncepcji jego fotografii, oraz ukazaniu miłości do kobiety. W tej formie twórczości, która sięga do tradycji malarskiego romantyzmu niemieckiego w typie Caspara D. Friedricha, luminizm ukazuje tajemnice spotkania dwóch osób lub samotną postać na coś/kogoś czekającą. (…)
Światło. Światło w pejzażu. W określonym rodzaju fotografii Jarmocewicz jest jednym z najlepszych fotografów, którzy potrafią zapisać różnorodny w formie charakter chmur, a także powiew trawy (jak w kadrze z filmu Zwierciadło Andrieja Tarkowskiego). To światło kształtuje strukturę muru zbudowanego ze starych kamieni. Na jego tle ukazany jest stary zlewozmywak i kran, z którego leje się woda, wyrażając w ten zaskakująco bezpośredni sposób esencję życia w typie starożytnej filozofii greckiej. (…)
W przypadku Jarmocewicza widać świadomą rezygnację z wierności i funkcji dokumentalnych fotografii na rzecz jej zgrafizowania, malarskiego charakteru, w celu poszukiwania własnych, jak najbardziej symbolicznych odniesień, w których ukryte są osobiste problemy życia. Oczywiście taki styl broni się i co więcej – rozwijany jest wśród adeptów białostockiej Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości, w której wciąż trwa styl PAcamery z lat 90. Jednak kontynuowany jest wraz z innymi tendencjami. W mojej opinii prace tam powstałe nie reprezentują gorszego poziomu artystycznego niż te z renomowanych uczelni artystycznych w kraju! I na pierwszy rzut oka jest to zaskakujące. (…)
W wielu pracach autor dokonał bardzo trudnej rzeczy, a mianowicie udało mu się uchwycić ciszę – nastrój metafizyczny, mający charakter religijny lub parareligijny. Oczywiście nie wszyscy mogą się w nią wsłuchać… Na tym polega tajemnica sztuki. Nie jest ona powszechnie zrozumiała i nigdy nie będzie.
(tekst Krzysztofa Jureckiego do publikacji z wystawy)
Grzegorz Jarmocewicz urodził się 1 maja 1971 r. w Suwałkach. W 1992-1997 odbył studia na wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby, spec. Fotografia w ASP w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem). W 2010 r. był prezesem zarządu stowarzyszenia Forum Fotografii i Multimediów; Od 2011 r. koordynator wystawy prof. V. Birgusa i I. Streita w CLZ w Białymstoku. W 2011 r. odbył studia doktoranckie z zakresu fotografii na wydziale operatorskim w PWSFTviT w Łodzi. W 2012 r. był wykładowcą WsFoto w Warszawie. W 2012-2013 r. jest dyrektorem artystyczny i główny koordynator festiwalu fotografii: Białystok Interphoto 2013. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych, galeriach, Museo Ken Damy di Fotografia Contemporanea, Brescia we Włoszech. Publikacje w Magazynach fotograficznych, katalogach i albumach.
Grzegorz Jarmocewicz, Ire ex
Wernisaż: 21 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 16 marca 2013 roku
Galeria FF
ul. Traugutta 18
Łódź