6 marca w Warszawie i 7 marca w Piotrkowie Trybunalskim będzie można zobaczyć saksofonistę altowego Marco Eneidi. Towarzyszyć mu będą Michał Trela, Marek Pospieszalski oraz Ksawery Wójciński.
Marco Eneidi to saksofonista altowy, klarnecista. Mimo, że Eneidi rozpoczął naukę gry w wieku 9 lat, a jego pierwszym instrumentem był klarnet, w okresie późniejszym grywał również na gitarze i basie, pozostaje w zasadzie muzycznym samoukiem. Jego droga do obecnego stylu prowadziła przez zespoły grające bluesa, muzykę taneczną, dixielandową, swingową i standardy jazzowe w tradycyjnym stylu. Jako dwudziestokilkulatek zainteresował się brzmieniem, grą i muzyką najpierw Ornette’a Colemana, potem Johna Coltrane’a i te zainteresowania wywarły przemożny wpływ na wybór późniejszej drogi artystycznej, z której jest obecnie znany.
W roku 1981 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie wkrótce spotkał Jemeela Moondoca i jego współpracowników – Williama Parkera, Dennisa Charlesa (z tymi dwoma w późniejszym okresie często występował jako Marco Eneidi Trio) i Roya Campbella. Wkrótce też zaczął grać z wieloma muzykami ówczesnej awangardy. Oprócz wspomnianych, także z Donem Cherrym, Jimem Pepperem, Billem Dixonem, Cecilem Taylorem, Deweyem Redmanem i Wilburem Morrisem. W roku 1987 założył własną wytwórnię Botticelli Records, która wydała również jego pierwszą płytę – Vermont Spring, a w późniejszym czasie także nagrania z udziałem wielu ważnych muzyków awangardy jazzowej, jak William Parker, Wadada Leo Smith, Glenn Spearmann, Jackson Krall. W roku 1995 powrócił do Kalifornii, gdzie wraz z Glennem Spearmanem powołali do życia the Creative Music Orchestra, pierwszy z orkiestrowych zespołów Eneidiego. Upodobanie do dużych składów to również American Jungle Orchestra – bigband o zmiennym składzie, dla którego powstały utwory dla kilkunastu i kilkudziesięciu nawet muzyków, a także udział w orkiestrze Williama Parkera – The Little Huey Creative Music Orchestra.
W swojej dotychczasowej karierze współpracował także (oprócz wymienionych wyżej) z muzykami tej rangi co Butch Morris, Peter Brötzmann, Bertram Turetzky, Fred Frith, Lisle (L.S.) Ellis, Raphe Malik. W latach 90. pozostawał też członkiem łączącego wiele wpływów zespołu Full Metal Revolutionary Jazz Ensemble, łączącego rockowo brzmiące gitary, z freejazzowymi partiami instrumentów dętych, afrykańskie rytmy i rap. Ogólnie można powiedzieć, że muzyka prezentowana przez Eneidiego należy do świata free jazzu i swobodnej improwizacji, ale także w przypadku dużych składów, czerpie z doświadczeń tzw. improwizacji strukturalnej. W brzmieniu saksofonów pozostaje pod wpływem pierwszych swoich mistrzów, a zatem Colemana i Coltrane’a. Doszukać się można również powiązań z muzyką i sposobem gry Erika Dolphy’ego, jednakże Eneiidi gra zwykle zdecydowanie szybciej i posługuje się ostrzejszym brzmieniem.
Michał Trela to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich perkusistów jazzowych. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina (Bednarska) w Warszawie na wydziale Jazzu. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – Zakład Muzyki Jazzowej. Oryginalne elementy rzemiosła muzycznego, umożliwiają mu realizację pomysłów w diametralnie różnych stylistycznie projektach. W swojej karierze współpracował z takimi muzykami jak: Zbigniew Wegehaupt, Piotr Baron, Ryszard Borowski, Janusz Brych, Piotr Rodowicz, Marcin Małecki, Piotr Zabrodzki, Piotr Damasiewicz, Gerard Lebik, Adam Pindur, Maciej Garbowski, Ove Volquartz, Marek Kądziela, Maciej Obara i inni. Oprócz kariery wykonawczej, Michał Trela zaangażowany jest w wieloletnią działalność pedagogiczną.
Marek Pospieszalski to saksofonista i klarnecista. Syn saksofonisty Mateusza Pospieszalskiego. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od najmłodszych lat zafascynowany awangardą jazzową, muzyką improwizowaną oraz nowymi brzmieniami, otwarty na wszelkie muzyczne gatunki.
Ksawery Wójciński to kontrabasista, kompozytor, improwizator. Przez jednego ze swoich profesorów nazwany niegdyś z czułością Nikiforem kontrabasu. Jest absolwentem Bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie kontrabasu. Aktywnie uczestniczy w życiu polskiej sceny muzyki improwizowanej, eksperymentując z brzmieniem i forma. Współpracował w ramach rożnych projektów z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim, Markiem Tokarem, Tomaszem Duda, Robertem Raszem. Współzałożyciel kwartetu / sekstetu Emergency oraz kwartetu Hera. Nagrywał m.in. z Wacławem Zimplem, Robertem Kusiołkiem, Klausem Kugelem, Michaelem Zerangiem i Antonem Sjarowem.
Marco Eneidi
6 marca 2013 roku, Klub Kosmos Kosmos w Warszawie
7 marca 2013 roku, Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim