Do 26 lipca 2009 roku, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, można oglądać wystawę fotografii Tadeusza Rolke – Wszystko jest fotografią. Ekspozycja jest dużym przeglądem o charakterze retrospektywnym ze szczególnym uwzględnieniem prac najnowszych, wykonanych w ostatnich latach.
Tadeusz Rolke jest legendą polskiej fotografii. To postać niezwykle zasłużona dla rozwoju tego medium w Polsce. Jego wieloletnia działalność, nie tylko jako czynnego fotografa, ale również wykładowcy i bardzo aktywnego uczestnika bieżącego życia artystycznego, wieloletniego członka Związku Polskich Artystów Fotografików i Rady Artystycznej ZPAF, współpracownika czasopism i magazynów w Polsce i za granicą stawia go w rzędzie najwybitniejszych osobistości polskiej fotografii.
Urodził się w 1929 roku w Warszawie. Zaczął fotografować podczas II wojny światowej. Jako uczestnik Powstania Warszawskiego został wywieziony na roboty do Niemiec. W 1951 roku będąc studentem historii sztuki został uwięziony za rzekomy udział w stowarzyszeniu antypaństwowym. Pracował w tygodniku Stolica oraz miesięczniku Polska. Fotografował dla czasopism m.in. takich jak Stern, Spiegel, Die Zeit. Jego cykl fotograficzny z Hamburga Fischmarkt zyskał światowy rozgłos. Współpracuje też z Gazetą Wyborczą. Jest wykładowcą m.in. na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi warsztaty dla młodych dziennikarzy i fotoreporterów. Tadeusz Rolke jest często zapraszany do udziału w jury krajowych i zagranicznych konkursów fotograficznych.
Ogromny dorobek fotograficzny Tadeusza Rolke opiera się na fotografii o charakterze humanistycznym. W centrum jego zainteresowań jest zawsze człowiek i jego otoczenie zarówno w sferze życia publicznego, jak i prywatnego. Na polu fotografii artystycznej ważnym dokonaniem jest seria portretów ludzi sztuki, kultury i polityki.
Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej, nawiązująca do jego wcześniejszej ekspozycji w Zamku Ujazdowskim w 1997, prezentuje około 120 fotografii, w wyodrębnionych cyklach tematycznych, z zaakcentowaniem okoliczności i czasu ich powstania.
Wernisaż: 29 maja 2009 roku o godzinie 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa