• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Fot. Bolesław Augustis (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Fotografia

Augustis od strony codziennej w Warszawie

  • Katarzyna Kowalska
  • 2013-06-12

Od 12 czerwca w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie można oglądać wystawę prac Bolesława Augustisa pt. Na co dzień.

Fot. Bolesław Augustis (źródło: materiały prasowe organizatora)
Fot. Bolesław Augustis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już po raz drugi w galerii fundacji, w ramach cyklu Fototeka, zostaną zaprezentowane ciekawe archiwa fotograficzne spoza Warszawy. Tym razem na Andersa będzie można zobaczyć wybór zdjęć białostockiego fotografa Bolesława Augustisa (1912-1995).

Ogromny zbiór klisz małoobrazkowych i kilkudziesięciu negatywów szklanych został odnaleziony w 2004 roku. Dzięki pracy Grzegorza Dąbrowskiego, fotoreportera białostockiego oddziału Gazety Wyborczej, zbiór został opracowany i zabezpieczony. Publikacja poszczególnych zdjęć na łamach lokalnego wydania Gazety pozwoliła rozpoznać wiele spośród miejsc i osób pojawiających się na fotografiach. Prezentowane na kilku wystawach zdjęcia pochodzą z lat 1935-1938, kiedy Augustis prowadził własny zakład fotograficzny.

W 2010 roku ukazał się album, wydany przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok, pokazujący wybór 96 zdjęć tego autora, który udowodnił, że zbiór Augustisa jest znaleziskiem niezwykłym, nie tylko ze względu na swoją wartość historyczną i socjologiczną. Augustis poprzez swoją wrażliwość fotograficzną i wnikliwą obserwację ludzi wybija się ponad przeciętność, właściwą dla większości właścicieli firm fotograficznych. Niekonwencjonalność i nowoczesność, umiejętność uchwycenia ruchu a także pokazania kontekstu sprawia, że zdjęcia te nie zestarzały się i są niezwykle atrakcyjne dla współczesnego widza.

Niewielka prezentacja fotografii Augustia w galerii Fundacji jest pierwszym pokazem fragmentu tego archiwum w Warszawie. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną przede wszystkim zdjęcia ukazujące powszednie aspekty życia codziennego: spacery, rozrywki, radości, scenki rodzajowe, handel uliczny, a także wybór niezwykłych portretów.

Bolesław Augustis, Na co dzień
Wernisaż: 12 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 31 lipca 2013 roku
Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Andersa 12, klatka VII, domofon 112
Warszawa

Tags
  • Bolesław Augustis
  • Fundacja Archeologia Fotografii w Warszawie
  • Warszawa
Poprzedni artykuł
Katarzyna Majak, „Bea – ta która słucha lasu”, z cyklu „Kobiety Mocy”, dzięki uprzejmości artystki i galerii Porter Contemporary NY
  • Fotografia

Katarzyna Majak z Kobietami Mocy w Galerii Bielskiej

  • Katarzyna Kowalska
  • 2013-06-12
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
„Zamieć” Władimir Sorokin – okładka (źródło: materiały prasowe)
  • Literatura

Władimir Sorokin – Zamieć

  • agnieszka-wnekowicz
  • 2013-06-12
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Wystawa fotografii Mateusza Kowalika: Do raju jeszcze daleko (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Wystawy

Do raju jeszcze daleko – wystawa fotografii Mateusza Kowalika

  • 2019-05-20
Plakat wystawy Fotografia czy antyfotografia? Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński, Bronisław Schlabs – 60-lecie Pokazu zamkniętego (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Publikacje
  • Wystawy

Fotografia czy antyfotografia?

  • 2019-05-02
Autor nieznany, Dzieci, Japonia, ok. 1880 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Wystawy

Chmura – wystawa prac z kolekcji Wojciecha Nowickiego

  • 2019-04-24
fot. Szymon Brodziak, nagrodzone zdjęcie w Konkursie Fotograficznym One Eyeland (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Konkursy i nagrody

Szymon Brodziak najlepszym twórcą fotografii czarno-białej

  • 2019-04-18
Gabriel Orłowski – Czarna magia (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Wystawy

Gabriel Orłowski – Czarna magia

  • 2019-04-10
Zbigniew Libera, Dialog| Kultura zaangażowana przed i po roku 1989, fot. Witek Orski (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Literatura
  • Wystawy

Dialog | Kultura zaangażowana przed i po roku 1989

  • 2019-04-08
Tomasz Sikora, Tribute to colours 02 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Wystawy

Tomasz Sikora – Tribute to colours

  • 2019-04-05
Wystawa Polska na eksport, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Fotografia
  • Literatura
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Polska na eksport w Zachęcie

  • 2019-04-03

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.