W dniach od 2 do 5 sierpnia 2009 roku w Gdańsku odbędą się Międzynarodowe Spotkania Esperantystów organizowane przez: Oddział Wojewódzki Polskiego Związku Esperantystów. Spotkania będą się odbywać pod hasłem: Gdańsk miasto solidarności.
W roku 2009 przypada 150 rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka Esperanto. Jubileuszowy Kongres Światowego Związku Esperantystów odbędzie się w Białymstoku – miejscu jego urodzenia w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2009 roku. Tradycyjnie na Kongres przybędą esperantyści z kilkudziesięciu krajów. Przewiduje się udział około 2000 uczestników z całego świata. Dla wielu zagranicznych esperantystów będzie to ich pierwsza wizyta w Polsce. Szczególnie goście, którzy przybędą z innych kontynentów, po zakończeniu Kongresu zdecydują się na zwiedzanie innych ciekawych miejsc w Polsce.
Gdańskie Międzynarodowe Targi wprowadziły do planu Jarmarku Dominikańskiego Dzień Esperanta – 2 sierpnia 2009 roku i w ten sposób Gdańsk włączy się w obchody rocznicowe. W Sopocie, 3 sierpnia 2009 roku – odbędzie się Piknik Urodzinowy z okazji 50-lecia replantacji Dębu Jubileuszowego, na który zaprasza esperantystów prezydent Jacek Karnowski. Dąb po raz pierwszy posadzony został w sopockim lesie w 1927 roku w czasie XIX Światowego Kongresu Esperantystów w Wolnym Mieście Gdańsku. Replantacja odbyła się w 1959 roku w czasie Międzynarodowego Kongresu Młodzieżowego.
Specyfika ruchu esperanckiego wynika z jego całkowicie społecznego charakteru i zupełnego braku problemów językowych w porozumiewaniu się w relacjach międzynarodowych. Dzięki temu istnieje możliwość przekazania wiedzy na temat bogatej historii i kultury materialnej Gdańska. W 2009 roku świat będzie obchodził 20-tą rocznicę zburzenia Muru Berlińskiego i Spotkanie w Gdańsku będzie znakomitą okazją, aby przypomnieć, że to tu rozpoczął się demontaż systemu komunistycznego w Europie Środkowej 10 lat wcześniej. Ramach współpracy z Fundacją Centrum Solidarności wydrukowane zostało ich wydawnictwo Gdańsk – miastem wolności, przetłumaczone, na język esperanto, które w Białymstoku otrzymają m.in. członkowie Komitetu Światowego Związku Esperantystów (UEA).
W programie Spotkań: 2 sierpnia 2009 roku: Dzień Esperanta w ramach programu Jarmarku Św. Dominika:
godz. 18.00-18.30 Scena Europejska, Targ Węglowy – lekcja esperanta, prowadzona przez Małgorzatę Ziębę-Szmaglińską
godz. 21.00-22.00 Altana Artystów, Długi Targ – Koncert w języku esperanto, Który wykonają: Mikaelo Bronstejn z Petersburga, Natalja Gerlah i Jomart Amzejez z Kazachstanu
Międzynarodowe Spotkania Esperantystów
Gdańsk
od 2 do 5 sierpnia 2009 roku