Od 19 grudnia w warszawskiej Stacji Muranów można oglądać wystawę kończącą cykl warsztatów fotograficznych pt. Migrujące ulice Muranowa.
Przez kilka miesięcy uczestnicy, których zainteresowała skomplikowana i wielowarstwowa historia tej dzielnicy, pracowali pod okiem fotografa i antropologa kultury Tomasza Szerszenia. W swojej pracy skoncentrowali się na ulicy Nalewki – jednej z najsłynniejszych ulic dawnej Dzielnicy Północnej, stanowiącej przed wojną rodzaj „wrót” do tej części miasta. Dziś nie tylko nie istnieje ona już w swym dawnym kształcie, ale również, co znaczące, nazwę tę nosi króciutka uliczka zlokalizowana w zupełnie innym niż historycznie miejscu Muranowa. To zapewne najbardziej charakterystyczny przykład migrującej ulicy Muranowa.
Wystawa zbudowana jest właśnie wokół Nalewek i ich symbolicznych i topograficznych przemieszczeń – szczątkowych śladów po nich oraz ich „życia po życiu”. Twórców interesowały znaki i narracje, które mają dziś związek z dawnymi i aktualnymi Nalewkami. Przede wszystkim jednak, starali się odnaleźć to, czego nie widać gołym okiem: miejsce symbolicznego przecięcia się przeszłości z teraźniejszością: dzisiejszego Muranowa i nieistniejących Nalewek.
Wystawa – efekt wspólnej pracy – składa się z serii fotografii, a także z dokumentacji działania w przestrzeni, które stanowiło jeden z elementów warsztatów i było próbą zrozumienia skomplikowanej i wielowarstwowej topografii muranowskich migrujących ulic.
Warsztaty zrealizowane w ramach projektu Muranowskie Tropy.
Organizatorzy: Fundacja Shalom, Centrum Kultury Jidysz i Stacja Muranów
Migrujące ulice Muranowa
Wernisaż: 19 grudnia 2013 roku, godz. 20.00
Stacja Muranów
ul. Andersa 13
Warszawa