2 i 3 października 2009 roku w InfoQulturze w Warszawie trwać będąwarsztaty fotograficzne Ojczyzna. Zaproszonomi goścmi są Peter Białobrzeski i Witold Krassowski, fotografowie-dokumentaliści.
Polska Fundacja Doc Art Forum oraz niemiecka Agencja Fotograficzna Laif organizują dwudniowe otwarte warsztaty fotograficzne, pt. Ojczyzna. Podstawą warsztatów będzie omówienie dwóch dokumentów fotograficznych – Heimat Petera Białobrzeskiego oraz Powidoki z Polski Witolda Krassowkiego. Obaj artyści pracując indywidualne, w różnych okresach, podjęli się próby scharakteryzowania swojej Ojczyzny oraz uporządkowania wydarzeń rozgrywających się na przestrzeni lat.
Na pierwszy dzieńzaplanowane jest spotkanie dyskusyjne – porównanie warsztatu twórców oraz ocena dwóch różnych spojrzeń na Ojczyznę oraz zachodzące zjawiska społeczne w Polsce i Niemczech. Tłem rozmów będą prezentacje multimedialne przygotowane przez fotografów (1 dzień). Drugiego dnia pzewidwywane są indywidualne rozmowy, porady wykładowców, przegląd i omawianie przyniesionych portfolio.
Peter Białobrzeski jest członkiem agencji Laif oraz profesorem fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Bremen. Najnowszym opublikowanym cyklem Białobrzeskiego jest projekt Heimat. Nazwa kieruje nas na teren trudno definiowalnego pojęcia, które oznacza rodzaj lokalnej czy emocjonalnej ojczyzny, w opozycji do Ojczyzny (Vaterland) w znaczeniu narodowym nawiązania do tradycji niemieckiej kultury są tutaj na wielu płaszczyznach, zarówno w dążeniu do doskonałej, malarskiej kompozycji przypominającej Pejzaże Breughl’a, jak i cytowaniu znanych scen. Projekt zakończył się wystawą oraz albumem.
Witold Krassowski, wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach dokumentalista, projekt Powidoki z Polski tworzył przez 10 lat. Reportaż ten ukazuje transformację ustrojową w Polsce w latach 1987-97, na przykładzie codziennego życia Polaków. Jak powiedział sam autor :Będąc jednocześnie fotografem oraz świadkiem zachodzących zjawisk uważałem za potrzebną próbę subiektywnego przekazania charakteru tego czasu. Zmian wokół nie brakowało, był tylko kłopot z wyborem. Usiłowałem trzymać się z dala od bieżących wydarzeń politycznych, używając ich wyłącznie do pokazania szerszych zjawisk. Starałem się pokazać dosyć uniwersalne sytuacje społeczne, paradoksalnie uważając je za bardziej charakterystyczne dla epoki i tej części świata niż ulotne wydarzenia.
2-dniowe spotkanie fotograficzne:
- 2 października – piątek , spotkanie dyskusyjne, godzina 18:oo-20:oo
- 3 października – sobota, warsztaty, godzina 11:oo-16:oo
Miejsce : InfoQultura, Plac Konstytucji 4, Warszawa
Partnerzy: Agencja Fotograficzna Laif, Instytut Goethego w Warszawie.
Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.