W czwartek 31 marca o godzinie 19.00 w Galerii Art NEW media, ul. Krakowskie Przedmieście 41 w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Marka Arcimowicza. Wystawa będzie czynna od 1 do 23 kwietnia w godz.11.00 – 18.00 (soboty 11.00 -14.00).
Marek Arcimowicz urodził się w 1972 roku. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, aktywnie uczestnicząc w zajęciach Wrocławskiej ASP i angażując się w działania środowisk artystycznych Wrocławia. Pierwsze szlify z dobywał pod kuratelą dr Leszka Malugi, któremu, jak twierdzi, zawdzięcza plastyczne postrzeganie otaczającej rzeczywistości. Z czasem fotografia stała się treścią jego życia, wypierając projektowanie form przemysłowych, grafikę.
Początkowo jego zainteresowania fotograficzne koncentrowały się wokół architektury i sztuki użytkowej. Wielokrotne dalekie podróże zaowocowały cyklami portretów, pejzaży. Przez ostatnie lata koncentruje się głównie na aspektach dynamiki i ruchu w fotografii.
Od roku 2000 na stałe współpracuje z polską edycją magazynu National Geographic. Jego prace były eksponowane w ramach wystawy „Oczami Fotografów National Geographic”, pokazywanej w różnych miastach Polski w latach 2003 – 2004. Twórca pokazywał również swoje prace podczas XII i XIII Biennale Fotografii Górskiej (jest dwukrotnym laureatem I nagrody).
W swojej twórczości skupił się na użyciu diapozytywu – wymagającego dużej świadomości i precyzji, gdyż jak twierdzi, jest to niejako rozwinięcie teorii „decydującego momentu” Henri Cartier-Bressona. Nie tylko stara się uchwycić ten „właściwy moment” w kadrze, ale przede wszystkim nie ingeruje post factum w fotografie zrobione we właściwym miejscu i czasie.
Połączenie fascynacji naturalnym, surowym pięknem z umiejętnością patrzenia na nie w szczególny sposób przez obiektyw aparatu, zaowocowało imponującym zbiorem fotografii będących zapisem wrażeń z podróży, które artysta odbył w ciągu ostatnich 10 lat.
Zdjęcia pochodzą z różnych stron świata, od śnieżnej pustki Spitzbergenu, przez pustynię Gobi, Mongolię po Nepal i himalajskie szczyty. W mało znanych, rzadko odwiedzanych miejscach na ziemi człowiek ma okazję, zdaniem Arcimowicza, w zupełnie inny sposób obcować z otoczeniem, lepiej dostrzegać jego piękno, silniej je poczuć.
Wystawa odbywa się w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej.