• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Sztuki wizualne

Jerzy Gnatowski – wystawa

  • Karolina
  • 2009-10-29

4 listopada 2009 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędzie się wernisaż wystawy Jerzego Gnatowskiego Malarstwo. Obszarem malarskiej fascynacji Jerzego Gnatowskiego jest piękno natury, które urzeka, wycisza i zniewala. Artysta jest niezwykle wyczulonym jej obserwatorem.

Jerzy Gnatowski, Stogi
Jerzy Gnatowski, Stogi

Bezbłędny malarski instynkt pozwala mu w najprostszym motywie odnaleźć poetycką nutę, snując nostalgiczne, malarskie opowieści. Jego nastrojowe studia krajobrazowe są owocem plenerowych eskapad. Maluję wyłącznie w plenerze, bo w pracowni obraz nie ma tej jędrności – tłumaczy artysta. Z wielką pasją utrwala nieskażony cywilizacją skrawek natury. Jego uwagę przykuwają nadmorskie i nadrzeczne pejzaże, jeziora, kwieciste łąki, rozległe pola, urokliwe zakątki kompleksu leśnego, czy też pojedyncze drzewa. Wizja przyrody pozbawiona jest sztafażu. Szczególnie chętnie portretuje nasycone aurą melancholii krajobrazy urokliwego Kazimierza i jego malowniczych okolic.

Jerzy Gnatowski, Mięcimierz, ostróżki
Jerzy Gnatowski, Mięcimierz, ostróżki

Sztukę Jerzego Gnatowskiego cechuje mistrzowskie opanowanie warsztatu. Kompozycje ujawniają wirtuozerię w operowaniu wysmakowaną, wąską gamą barwną, zachwycając kunsztowną ich harmonią. Malowane oszczędnie, bez zbędnej drobiazgowości obrazy, budowane są szybkimi, szerokimi pociągnięciami pędzla często impastowo kładzionej farby. Z niezwykłą lekkością i swobodą artysta wypowiada się też w trudnej technice akwareli, ukazując krajobraz zmieniający się pod wpływem pór roku. Syntetyczne i zarazem subtelne pejzaże akwarelowe wyczarowuje delikatnymi muśnięciami pędzla. Malarstwo Jerzego Gnatowskiego olśniewa nieprzebranymi możliwościami interpretacyjnymi pejzażu. Jest nie tylko przestrzenią światła, bogactwa kolorów i form, ale także refleksji i spokoju.

Jerzy Gnatowski, Plaża - Włochy
Jerzy Gnatowski, Plaża - Włochy

Jerzy Gnatowski urodził się w 1929 roku w Łomży. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w późniejszych latach był wykładowcą technik malarskich i kopii. Od 1955 r. prezentuje grafiki, rysunki, akwarele, tempery i obrazy olejne. Na swoim koncie ma ponad 80 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych.

4 listopada 2009, godzina 17.00, Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15,  Zielona Góra.

Tags
  • Jerzy Gnatowski
  • Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
  • Zielona Góra
Poprzedni artykuł
  • Film

Retrospektywa Piotra Szulkina

  • ewa-sularz
  • 2009-10-28
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
  • Fotografia

Setna rocznica urodzin Edwarda Hartwiga

  • Karolina
  • 2009-10-29
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Treści kulturowe
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne

Wskazówki dotyczące optymalizacji treści kulturowych za pomocą narzędzia parafrazowania

  • 2024-03-26
18. edycja konkursu APH (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Sztuki wizualne

Młodzi artyści nagrodzeni w 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

  • 2019-05-19
Wystawa: Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce

  • 2019-05-16
Janusz Lipiński, z cyklu Templum, Crux, Thanatos (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Janusz Wincenty Lipiński. Nieposkromiona wolność i frywolność linii

  • 2019-05-09
Janusz Jasiński, Symbioza (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w Retro Office House

  • 2019-05-09
Młoda Sztuka, Filip Maszant (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Młoda Sztuka w DESA Unicum

  • 2019-05-07
Carl Borromäus Ruthart (1630–1703), Lew i tygrys walczący o upadłego jelenia przed klasycznym sarkofagiem w jaskini na tle krajobrazu z piramidą (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630–1703) bogatsza o obraz Rutharta z kolekcji ERGO Hestii

  • 2019-05-07
Lech Kunka (1920-1978), Nike, 1953, tempera/papier, 125 x 99 cm (źródło: Dom Aukcyjny Artissima – materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

St-53. Artyści kręgu awangardy

  • 2019-05-07

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.