Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na wernisaż wystawy prac Benedykta Jerzego Dorysa – Sztuka portretowania czy realność dokumentu, który odbędzie się 11 czerwca o godz. 18.00.
Jakim fotografem był Dorys?
Czym się interesował?
Jakie prace skrywa jego archiwum?
Jerzy Benedykt Dorys (właściwie Rotenberg) to wybitny fotograf mody i portrecista, urodzony w 1901 roku w Kaliszu. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach: Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Sztuki w Łodzi. Niedawne ujawnienie całego archiwum Dorysa, znajdującego się w Bibliotece Narodowej w Warszawie, pozwala spojrzeć na jego dorobek artystyczny z nowej perspektywy.
Znajdziemy w nim statyczne zdjęcia portretowe, wykonywane w jego atelier fotograficznym w Warszawie przede wszystkim dla zamożnych klientów: ludzi świata kultury, polityków, wojskowych (do 1939) i działaczy partyjnych (po wojnie). Odkryjemy liczne akty kobiet i bardziej śmiałe akty mężczyzn, które były twórczością prywatną – nieprzeznaczoną na wystawy, oglądaną tylko przez wybranych. Zobaczymy, powstały w latach 1931-32 najsłynniejszy cykl Dorysa „Kazimierz nad Wisłą” – jedno z najważniejszych osiągnięć fotografii polskiej z okresu międzywojennego w nurcie dokumentalnym (cykl prezentowany był od końca lat 70. na najsłynniejszych wystawach fotografii polskiej za granicą – w Nowym Jorku, Paryżu i Tokio).
Sztuka portretowania czy realność dokumentu
Wystawa prac Benedykta Jerzego Dorysa
11 czerwca 2015 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu