25 września w ramach tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend Fundacja Archeologia Fotografii pokaże pierwszą odsłonę opracowywanego od początku 2015 roku archiwum Mariusza Hermanowicza. Prezentacja rozpocznie się indywidualną wystawą artysty i filmem Anny Molskiej.
Punktem wyjścia wystawy jest wnikliwa obserwacja zjawiska ścierania się natury i kultury, które z różnych perspektyw badał fotograf. Wideo Anny Molskiej w bezpośredni sposób odwołuje się do twórczości Hermanowicza.
Indywidualny styl Mariusza Hermanowicza (1950–2008), którego prace na trwałe wpisały się w historię polskiej fotografii, rozpięty jest pomiędzy fotografią konceptualną a dokumentalną. Hermanowicz należy do grona artystów, w których artystycznej biografii w znaczący sposób odcisnęła się decyzja o wyjeździe z kraju.
Obserwacja rzeczywistości z pozycji emigranta w nieoczywisty sposób zauważalna jest m.in. w powstałych na przestrzeni lat 80. cyklach, z których trzy zamknięte serie i szkice do czwartej, zaprezentowane zostaną na wystawie. Wszystkie można traktować jako refleksję odnoszącą się do przeciwstawnych sobie sił: natury i kultury, choć ich interpretacje mogą sięgać dużo głębiej. Pokaz autorskich odbitek w dużych formatach oraz niewielkich, próbnych wglądówek wzbogacony został o projekcję skanów z kolorowych diapozytywów, będących szkicami do serii Z pola walki.
Inicjując opracowanie zbioru Hermanowicza została zaproszona Anna Molska – artystka wizualna, posługującą się głównie medium filmu. Archiwum stało się dla niej inspiracją do wideo pt. Zdjęcia (Zobacz, co znalazłam w tym miejscu). Artystka wyjęła kolorowe diapozytywy z archiwum i umieściła w plenerze, nadając im nowy kontekst.
Mariusz Hermanowicz, Pole walki
Wystawa w ramach Warsaw Gallery Weekend 2015
Od 25 września do 30 października 2015 roku
Fundacja Archeologii Fotografii
Warszawa