8 stycznia 2010 roku o godzinie 19.00 w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się wernisaż wystawy 30 lat Łodzi Kaliskiej. Wystawa prezentuje 30 – letni dorobek kultowej łódzkiej grupy artystycznej, która odcisnęła piętno na całym pokoleniu młodych twórców. Można ją oglądać do 31 stycznia 2010 roku.
Bielską ekspozycję 30 lat Łodzi Kaliskiej tworzą dwie wystawy: Szczerość i blaga. Etyka prac Łodzi Kaliskiej w latach 1979 – 89 – przygotowana przez Muzeum Sztuki w Łodzi, której kuratorem jest Jarosław Lubiak, oraz wystawa Łódź Kaliska w czerni i bieli – będąca wyborem kuratorskim prac Łodzi Kaliskiej z lat 90., dokonanym przez Agatę Smalcerz, dyrektora Galerii Bielskiej BWA.
W wystawie Szczerość i blaga. Etyka prac Łodzi Kaliskiej w latach 1979–89 Jarosław Lubiak próbuje na nowo rozpoznać aktywność artystyczną grupy w pierwszej dekadzie jej istnienia. Ekspozycja przedstawia prace pogrupowane przez kuratora w pięciu wątkach: od najwcześniejszych prac związanych z fotomedializmem, poprzez dokumentację performance, akcji i działań oraz licznych manifestów w świadomy sposób posługujących się paralogizmami czy też antynomiami. Artystyczna etyka oznacza tu szczerość obnażenia swojej natury, nawet jeśli rzuca to wyzwanie oficjalnie obowiązującym normom kulturowym i społecznym konwenansom. Czasem artyści Łodzi Kaliskiej blagierstwu tych wszystkich, którzy udawali lepszych niż są w rzeczywistości, przeciwstawiali swoje blagierstwo, udając gorszych niż w rzeczywistości są – precyzuje Jarosław Lubiak.
Agata Smalcerz do wystawy Łódź Kaliska w czerni i bieli wybrała wyłącznie czarno – białe prace Łodzi Kaliskiej. Są to przede wszystkim prześmiewcze inscenizacje słynnych obrazów z historii sztuki: światowej (Wolność wiodąca lud na barykady wg Eugène’a Delacroix, Narodziny Wenus wg Sandra Boticellego czy Śniadania na trawie wg Édouarda Maneta) i polskiej (Bitwa pod Grunwaldem wg Jana Matejki). W inscenizacjach brali udział sami artyści oraz ich słynne Muzy, a także grupa przyjaciół i statyści. Fotografie wykonywał Andrzej Świetlik, członek grupy, znakomity fotograf, ceniony w świecie reklamy. Ogromne płótna z tymi fotografiami były potem, podczas happeningów grupy, zamalowywane. Z kolei np. słynne Siostry wg dzieła francuskiego anonima z końca XVI wieku, mistrza szkoły Fontainebleau – Gabriela d’Estrées i jej siostra księżna de Villars, trafiły na kafelki, którymi wyłożona jest… toaleta w Muzeum Sztuki w Łodzi (stała instalacja pod nazwą Czysta sztuka Muzeum Łodzi Kaliskiej).
Obrazom towarzyszyć będą najgłośniejsze filmy grupy – od najwcześniejszych, z początku lat 80., w stylistyce niemych burlesek, do inscenizacji słynnych dzieł filmowych (np. Gabinet doktora Caligari czy Pancernik Potiomkin).
Łódź Kaliska została założona w 1979 roku przez Marka Janiaka, Jerzego Kobę, Andrzeja Kwietniewskiego, Adama Rzepeckiego, Andrzeja Świetlika i Andrzeja Wielogórskiego. Młodzi artyści zawiązali ją w Darłowie, tuż po tym, jak usunięto ich z pleneru V Ogólnopolskich Fotograficznych Spotkań Młodych. Od samego początku szczerość bycia sobą, także – czy może nawet przede wszystkim – w fizjologicznych przejawach, w nieracjonalnych wygłupach, w niskich pobudkach, było tym, co artyści przeciwstawiali bufonadzie i zakłamaniu, jakie dostrzegali wokół siebie, zwłaszcza w środowisku artystycznym – określa początki grupy Jarosław Lubiak.
Łódź Kaliską tworzą dzisiaj: Marek Janiak, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Makary Wielogórski. Andrzej Kwietniewski od 2008 roku nie uczestniczy w działaniach grupy. Jerzy Koba działał w niej jedynie w początkowym okresie.