Ignota Helvetia to program muzyczny stworzony przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. Zostanie on zaprezentowany 10 kwietnia w kościele ewangelicko-augsburskim w Częstochowie. Wyjątkowy program chóralnej, sakralnej muzyki szwajcarskiej to wnikliwy przegląd kompozycji krainy Helwecji oraz jej sceny kompozytorskiej.
W programie znajdują się utwory młodych kompozytorów – Schürcha i Völlingera. Ich indywidualny styl wzbudza entuzjazm ujmujący brzmieniem i rytmicznymi akcentami. To właśnie styl i dokładność zapewniła im międzynarodową sławę, nagrody i przychylność krytyków.
W programie nie zabraknie najważniejszego reprezentanta Rhaeto-Romańskiej części Szwajcarii – Giona Antoniego Derungsie. Jego Hohelied der Liebe zostało skomponowane w 1991 roku z okazji hucznie obchodzonej, siedemsetnej rocznicy powstania Konfederacji Szwajcarskiej. Utwór ten cechuje najwyższa artystyczna staranność, znakomite dopasowanie tekstu oraz niesamowita klarowność.
Kolejnym przystankiem na muzycznej mapie Szwajcarii będzie 11-głosowa Missa angelorum Carla Rüttiego. Kompozytor ten to bez wątpienia jedna z najciekawszych osobistości współczesnej muzyki tego kraju. Mistrz metro-rytmicznego stylu kompozytorskiego i reprezentant wyjątkowego angielskiego dźwięku i wigoru. Nic więc dziwnego, że jego utwory popularne są szczególnie w Anglii i bardzo często pojawiają się w programach chóralnych koncertów na Wyspach. Sama kompozycja to jedno z jego wcześniejszych dzieł, skomponowane w latach 1982–1983. Jest to utwór wyjątkowo porywający, który stawia śpiewakom bardzo wysokie wymagania techniczne.
Pojawią się również utwory nieco starsze. W 1922 roku, 32-letni Frank Martin napisał pierwsze części Mszy na podwójny chór. Po czterech latach ja dokończył pisząc Agnus Dei. Minęło jednak ponad 40 lat, zanim utwór doczekał się swojej premiery. Odbyła się ona dopiero w 1963 roku poza granicami ojczyzny, bo w Hamburgu. Warto było jednak czekać, bowiem dziś dzieło to jest jednym z najważniejszych utworów napisanych na chór a cappella. Jednocześnie, ze względu na poziom trudności stanowi bardzo ważny element repertuaru każdego ambitnego chóru. Mszę na podwójny chór cechuje jednak nieprzemijające piękno, czystość i klarowność, co zapewnia jej miejsce w programach koncertów chóralnych na całym świecie.
Chórem Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum zadyryguje dyrygent i kompozytor szwajcarski Rainer Held.
Ignota Helvetia
10 kwietnia 2016 roku, godz. 17.00
Kościół ewangelicko-augsburski, ul. Śląska 20
Częstochowa