Historia pszczół to powieść doskonale ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Tłem opowieści są losy niezwykłych owadów, od których zależy przyszłość naszej cywilizacji. Książkę Mai Lunde wyróżniono prestiżową Nagrodą Księgarzy Norweskich, którą otrzymali dotychczas m.in. Lars Mytting, Jo Nesbø, Per Petterson czy Lars Saabye Christensen.
Anglia, rok 1857. William marzył o karierze naukowca przyrodnika. Los jednak chciał inaczej. Żona, gromadka dzieci i sklep z nasionami. Poczucie życiowej porażki sprawiło, że William pogrąża się w depresji. Ponowne natchnienie przychodzi wraz z dawnym naukowym wywodem na temat życia pszczół. William postanawia zbudować ul. Ul, który przyniesie jemu i jego potomkom zaszczyty i sławę…
Stany Zjednoczone, rok 2007. George jest hodowcą pszczół i właścicielem kilkuset uli. Chce rozwijać swoją farmę, by przekazać ją w spadku jedynemu synowi. Ale cóż z tego, skoro jego marzenia są tak dalekie od marzeń żony i syna. W dodatku wśród pszczelarzy coraz częściej pojawiają się pogłoski o niewyjaśnionej śmierci tysięcy owadów.
Chiny, rok 2098. Jedyne miejsce na ziemi, które poradziło sobie z katastrofą. Młoda kobieta, Tao, całymi dniami ręcznie zapyla drzewa owocowe, które są podstawą gospodarki Chin. Rozpaczliwie chce dać synkowi szansę lepszego życia – życia nadzorcy…
[…] Wielu czytelników powtarza mi, że Historia pszczół otworzyła im oczy. Czytając ją uświadomili sobie, że zmiany klimatyczne na Ziemi to nie jakieś sztuczne, abstrakcyjne pojęcie, takie jak globalne ocieplenie. Te zmiany mają realny wpływ na to, co dzieje się w naszym mieście, pobliskiej wiosce czy w twoim własnym ogródku.To jednak książka przede wszystkim o ludziach. Życie pszczół jest tylko tłem dla ukazania losów trzech rodzin. Trójkę głównych bohaterów znalazłam podczas badań, poprzedzających faktyczną pracę nad powieścią. Różnią się od siebie, żyją w innych czasach, na różnych kontynentach. Coś ich jednak łączy. Mają w sobie ten sam rodzaj tęsknoty, są przepełnieni strachem i nadzieją jednocześnie, duchem walki i rezygnacją. Wszyscy mają dzieci, z którymi nie potrafią często znaleźć wspólnego języka. Chcą im dać wszystko co najlepsze, ale nie zawsze wiedzą, co rzeczywiście takie będzie. […]
Pszczoły oraz relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi to dwa najważniejsze motywy stanowiące trzon powieści. Trzecim jej bohaterem jest nauka, wartość wiedzy, którą posiadamy. Wszystkie trzy opowiedziane przeze mnie w książce historie krążą wokół tego tematu. […] Tylko dzięki wiedzy możemy zrozumieć świat i uczynić go lepszym. My, ludzie, wiemy dużo, ale wciąż za mało, żeby umieć zadbać o dobro nasze i naszej planety. Umiemy produkować i tworzyć, ale nie zawsze właściwe rzeczy. Jesteśmy bardzo mądrzy, ale wciąż zbyt głupi.
Maja Lunde
Maja Lunde, Historia pszczół
Przekład: Anna Marciniakówna
Premiera: 14 kwietnia 2016 roku
Wydawnictwo Literackie