W niedzielę 21 lutego 2010 roku o godz. 11.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędą się warsztaty dla dzieci od lat 5. Zajęcia pt. Pisane obrazy organizowane w ramach cyklu Niedziela w Zamku Ujazdowskim zrealizowane zostaną na wystawie początekoniec Stanisława Dróżdża. Najbliższy weekend stanowi jednocześnie ostatnią okazję do zobaczenia tak obszernej prezentacji prac Artysty, gdyż Wystawa początekoniec. Pojęciokształty. Poezja konkretna. Prace z lat 1967-2007 czynna będzie tylko do niedzieli 21 lutego 2010 roku.
Tytuł wystawy, początekoniec, jest tytułem i zarazem fragmentem jednej z prac Stanisława Dróżdża. Wskazuje na najważniejsze źródło jego twórczości, jakim były rozważania nad językiem oraz na jego fascynację problemem czasu i przestrzeni, nieuchwytnym dla nas ich początkiem i końcem. Podtytuł Pojęciokształty. Poezja konkretna to określenia, jakimi Stanisław Dróżdż tytułował niemal wszystkie swoje wystawy, podkreślając wierność autorskiemu terminowi, wymyślonemu przez niego w drugiej połowie lat 60. oraz wierność poezji konkretnej – awangardowemu zjawisku w dwudziestowiecznej literaturze. Poezję konkretną możemy rozumieć bardziej tak jak rozumiemy deszcz niż tak jak rozumiemy sonet – pisał Tadeusz Sławek, wnikliwy komentator twórczości Stanisława Dróźdża.
Niedziela w Zamku Ujazdowskim to cykl warsztatów dla dzieci w wieku 5 – 12 lat i ich rodziców. Od 1994 roku do prowadzenia zajęć zapraszani są najwybitniejsi artyści polscy. Niedzielę prowadził m.in. Paweł Althamer, Wilhelm Sasnal, Koji Kamoji, Andrzej Świetlik, Leon Tarasewicz. Spotkania poświęcone są różnym dziedzinom sztuki: muzyce, rzeźbie, malarstwu, teatrowi, fotografii, architekturze i filmowi. Dla rodziców wstęp bezpłatny!
Stanisław Dróżdż (1939-2009) – jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, który przez ponad czterdzieści lat uprawiał swoją oryginalną i konsekwentną twórczość, rozwijaną na styku poezji i plastyki. Zainteresowania Dróżdża, polonisty z wykształcenia, który w latach 60. uprawiał poezję lingwistyczną, dotyczyły przedw wszystkim języka, a także innych systemów znaków: matematyki, gier losowych. Od 1971 związany był z Galerią Foksal w Warszawie, gdzie prezentował większość premierowych wystaw swoich dzieł. Od 1955 mieszkał i tworzył we Wrocławiu.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa