23 lutego 2010 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazało się najnowsze wydanie zbioru opowiadań Agnieszki Osieckiej pt. Biała bluzka. Agnieszka Osiecka uprawiała wiele gatunków literackich. Znana przede wszystkim z tekstów piosenek i wierszy na najwyższym poziomie, pisała także opowiadania, sztuki teatralne, dzienniki, felietony, powieści i utwory dla dzieci.
Oddany do rąk Czytelników tom zawiera najpiękniejsze krótkie utwory prozą – zarówno nigdy dotychczas niepublikowane, jak i dobrze już znane. Biała bluzka ukazała się po raz pierwszy w 1988 roku w Wydawnictwie Literackim oraz w wydawnictwie Prospero w 1993 i 2003 roku razem z utworem Stworzonko (inny tytuł Ćmy). Monodram na jej podstawie w wykonaniu Krystyny Jandy i w reżyserii Magdy Umer odniósł wielki sukces. Czarna wiewiórka miała dotąd dwa wydania: w 1989 roku w Czytelniku oraz w 2003 roku w wydawnictwie Prospero; Salon gier ukazał się w wydawnictwie Iskry w roku 1990; Zabiłam ptaka w locie w 1970 roku w Czytelniku oraz w 1992 roku w wydawnictwie Parnas.
(…) w ciężkim solidnym szufladzisku mam chusteczki do nosa, a także całą górę kretonowych i jedwabnych bluzek. Wśród nich moja ulubiona biała bluzka, która swego czasu nabrała dla mnie na tyle symbolicznego znaczenia, że napisałam o niej małą powieść pod tytułem – właśnie Biała bluzka. Po roku czy dwóch przysposobiła ją dla telewizji Magda Umer, a wystąpiła w niej Krystyna Janda.
Tak przedstawiała Białą bluzkę sama autorka. Ale w szufladach jej komody oprócz kartek i serwetek zapisanych wierszami były także krótsze i dłuższe opowiadania prozą, które zebrane zostały w jednym tomie. Oprócz znanych, ale już od dawna nie wznawianych utworów, takich jak tytułowa Biała bluzka, jest tu jej dalszy ciąg pt. Ćma, a także bardzo osobiste opowiadanie Zabiłam ptaka w locie. Znajdziemy tu także utwór dla młodych panien – Salon gier oraz nigdy dotąd niepublikowaną zabawną opowiastkę kryminalną pt. Mimi Mahometanka.
Agnieszka Osiecka (1936-1997) – polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Od 1954 roku związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), gdzie zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek. Prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady. Od 1994 roku była związana z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się założona przez córkę poetki Agatę Passent Fundacja Okularnicy. Pośmiertnie została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Agnieszka Osiecka
Biała bluzka. Najpiękniejsze opowiadania
oprawa twarda, 464 str., wym. 17 x 24,1 cm
wyd. Prószyński i S-ka