Trwający od 17 lutego cykl Szczęśliwej podróży przyciąga do warszawskiego Goethe-Institut rzesze osób zainteresowanych prezentowanymi aspektami podróży. Do tej pory odwiedzający Instytut mogli wziąć udział w warsztatach, dyskusjach, wykładach, pokazach filmów oraz spotkaniach ze specjalistami i artystami.

Pierwszym kwietniowym wydarzeniem będzie spotkanie z twórcami portalu post-turysta.pl, największej w Polsce wirtualnej platformy na temat turystyki zrównoważonej. Maria Złonkiewicz i Paweł Cywiński podpowiedzą, jak podróżować etycznie i odpowiedzialnie. Będzie to okazja do zastanowienia się czym różni się turysta od podróżnika? Jak robić zdjęcia, by nie uprzedmiatawiać fotografowanych ludzi? Kto jest narratorem turystycznej wyobraźni? Czy istnieje model turystyki, w którym tak zwany „tubylec” nie pełni roli krajobrazu, widoku, ciekawostki czy służącego?

Kolejnym wydarzeniem będzie wykład na temat technologii translatorskich, który dotyczyć będzie nie tylko prezentacji urządzeń, aplikacji czy oprogramowania, za pomocą których można tłumaczyć język mówiony, ale przede wszystkim zgłębi zagadnienie wpływu tych techniologii na podróżowanie i naukę jezyków obcych. Po co nam nauka języków obcych, gdy technologie znane z filmów science-fiction, np. uniwersalny tłumacz z filmu Star Trek lub Babelfish z Autostopem przez Galaktykę, stały się rzeczywistością? Jak zmieni się nasze pojęcie podróżowania, gdy w przyszłości będziemy mogli porozumiewać się bez barier językowych?
Więcej o cyklu Szczęśliwej podróży w serwisie Wydarzenia.o.pl
Kwietniowe wydarzenia w ramach cyklu Szczęśliwej podróży
Post-turysta: 7 kwietnia 2017 roku, godz.18.00
Technologie translatorskie: 21 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Goethe-Institut w Warszawie