W sobotę, 17 kwietnia w Centrum Kultury ZAMEK we Wrocławiu zorganizowany zostanie wernisaż wystawy Wacława Ropieckiego Zmień Świat! – Fragmenty Notatnika Misyjnego i relacja z dziesięcioletniego pobytu na rosyjskim Dalekim Wschodzie.
Wacław Ropiecki w latach 1972 – 1976 był członkiem i współzałożycielem Grupy Fotograficznej Format, w latach 1977 – 1978 współpracował z Galerią Foto-Medium-Art, a w okresie 1978 – 1981 działał z Galerią Perfamo. W latach 1982-85 współpracował z łódzkimi animatorami Strychu, Tanga, Fabryki, Niemego Kina, Konstrukcji w Procesie i Łodzi Kaliskiej. W latach 1980 – 1985 tworzył prace pod wspólnym hasłem Do Życia przez Sztukę, a w okresie 1982 – 1985 wystawiał kolekcje prac wielu artystów i własne w stworzonej, w proteście na wprowadzenie w Polsce Stanu Wojennego, Podróżującej Galerii Więcej Światła!. Od roku 1979 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, a jego prace są w muzeach i zbiorach prywatnych Europy.
Od roku 1996 zaczął pracować z Międzynarodową Misją Rodzina (The Family International). W latach 1989-2004 wraz z nią zajmował się pracą misyjną na terenie Rosji, z czego 10 lat spędził na Rosyjskim Dalekim Wschodzie, w rejonie Chabarowska. W roku 2005 kontynuował pracę na Węgrzech a w latach 2007-2009 na Ukrainie, w Dniepropietrowsku.
Zmień Świat! – Fragmenty Notatnika Misyjnego jest kontynuacją wystawy indywidualnej zaprezentowanej po raz pierwszy w Klubie Muzyki i Literatury w 1999, a rozwiniętej w 2001 w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański we Wrocławiu.
Katalog Zmień Świat!, Fragmenty notatnika misyjnego (2001) z okolic rosyjskiego Chabarowska na Dalekim Wschodzie:
(…) Chwile radości, smutku i nostalgii rejestrują codzienne życie miasta i jego mieszkańców, które uzupełniane jest krótkimi opisami fotografowanych sytuacji. Ten dokument może mieć znaczenie dla zrozumienia współczesnej Rosji, dla polskiego reportażu, ale pokazuje też, że fotografia może być instrumentem zmieniającym świat, próbującym go polepszyć, lecz nie w sposób utopijny, (…), ale w sposób dosłowny, bez poetyckiej przenośni. W przypadku Ropieckiego fotografia łączy się z konkretnym czynem i działaniem społecznym i na tym polega także jej wyjątkowość. Autor nie czeka na nagrody za swą społeczno-artystyczną działalność, przede wszystkim poszukuje Światła, niosąc pomoc potrzebującym na obrzeżach ogromnego kraju, jakim jawi się w dalszym ciągu Rosja.
Krzysztof Jurecki, marzec 2010
Kultury Świata: Daleki Wschód Rosji – Fragmenty Notatnika Misyjnego.
Centrum Kultury ZAMEK,
sobota, 17 kwietnia 2010 roku
godz. 17.00
1 komentarz
Byłem na prelekcji o podróży po Rosji i kupiłem Twoją książke, podobała mi się.Stanisław.