Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na dyskusję z okazji finisażu wystawy Miesięcznik Fotografia 1953–1974. Dyskusja będzie dotyczyć zarówno historii miesięcznika „Fotografia” jak i refleksji na temat kondycji wydawnictw fotograficznych oraz krytyki artystycznej współcześnie.
Miesięcznik „Fotografia” przez ponad 20 lat kształtował i komentował oblicze artystycznego i amatorskiego życia fotograficznego w Polsce. Czy miesięcznik rzeczywiście był oknem na świat? Jaki obraz polskiej fotografii wyłania się z historii najprężniejszego ówcześnie periodyku o tej tematyce w Europie Wschodniej? Jaki wpływ na funkcjonowanie czasopisma miała centralizacja życia artystycznego oraz cenzura? Wreszcie, jakie były kulisy zamknięcia magazynu.
Uczestnicy dyskusji:
Adam Mazur – historyk sztuki, krytyk i kurator, amerykanista. Redaktor naczelny magazynu „Szum”. Pracował jako kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Akademii Fotografii w Warszawie, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i na Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się przede wszystkim historią i krytyką fotografii.
Paweł Miedziński – socjolog i ekonomista. Od 2005 r. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Jego zainteresowania badawcze związane są z fotografią prasową, kulturą popularną w PRL – szczególnie komiksem, terroryzmem zachodnioeuropejskim w II połowie XX wieku. Fotoedytor albumów poświęconych Grudniowi’70 i stanowi wojennemu w Szczecinie. Aktualnie pracuje nad monografią poświęconą Centralnej Agencji Fotograficznej.
Łukasz Rusznica – fotograf i autor książek fotograficznych. Jego fotografie były publikowane w takich czasopismach jak „Szum”, „BIURO”, „LaVie”, „Machina” i „POST”. Laureat sekcji ShowOFF podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2012 roku, oraz NAGRODY WARTO 2015. Obecnie jest kuratorem w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu należącej do Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu.
Krzysiek Orłowski – rocznik 83, fotograf. Od lat związany ze stowarzyszeniem Nowinart z Wrocławia. Absolwent Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu, obecnie student Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie w Opawie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Od pewnego czasu próbuje swoich sił jako fotoedytor. Do tej pory przygotował kilka wystaw oraz publikacji. Współzałożyciel małego wydawnictwa 8991publishing (Facebook, Instagram). Chce wydawać ziny fotograficzne. W fotografii interesuje go człowiek i jego otoczenie.W jego pracy ważnym punktem jest tożsamość, korzenie – to, skąd pochodzimy. Sam jest ze Strzegomia.
Piotr Pytel – fotograf, freelancer,współzałożyciel małego wydawnictwa zinowego 8991publishing. Urodzony w 1989 roku, pochodzi z Kędzierzyna-Koźla. Jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu, oraz obecnie studentem Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Czechy). W swoje pracy twórczej skupia się przede wszystkim na ludziach. Działa głównie w Warszawie i od 2 lat dokumentuje warszawską scenę rapową, współpracuje z takimi artystami jak: Pro8l3m, Jwp/Bc, Włodi, Żabson. Efekty jego pracy z warszawskimi raperami doczekały się już trzech publikacji w formie książkowej.
Rozmowę poprowadzi Paweł Bąkowski – jeden z kuratorów wystawy. Więcej o wystawie można przeczytać w newsie Miesięcznik „Fotografia” 1953–1974.
Finisaż wystawy Miesięcznik Fotografia 1953–1974. Dyskusja
26 stycznia 2018 roku, godz. 17.30
Muzeum Współczesne Wrocław