29 października nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukaże się pierwszy polski przekład powieści jednej z najwybitniejszych współczesnych, japońskich pisarek Yūko Tsushima, pt. Jestem, tęsknię, mówię.
Jestem, tęsknię, mówię (oryginalny tytuł Watashi, co po japońsku znaczy „ja”) to zbiór piętnastu opowiadań japońskiej pisarki, która była mocną kandydatki do literackiej Nagrody Nobla i gdyby żyła dłużej najpewniej zostałaby uhonorowana. W Polsce ukazało się do tej pory tylko jedno opowiadanie, zbiór jest więc pierwszą próbą przybliżenia polskim czytelnikom twórczości Tsushimy.
Posługując się narracją w pierwszej osobie, autorka sięga po wątki autobiograficzne. Tematyka wszystkich opowiadań związana jest ze śmiercią. Tsushima zabiera nas w poetycką podróż po meandrach ludzkiej świadomości. To przede wszystkim opowieść o tym, jak bardzo zawodzi nas pamięć i jak łatwo miesza się świat jawy i snu. Ale także próba poradzenia sobie z traumą za pomocą słów. I piękna refleksja o tym, co nas w życiu boli najbardziej.
Pisarstwo Tsushimy zaczęło się z gniewu związanego z traktowaniem słabszych w Japonii. Dla przyszłej pisarki najważniejszymi doświadczeniami w dzieciństwie były bliska relacja z bratem z zespołem Downa, dzieckiem ukrywanym przez rodzinę przed światem oraz jego przedwczesna śmierć.
Bohaterkami Tsushimy są też kobiety. Pokazując z rozmaitych perspektyw życie samotnych matek, obnażała sprzeczności pomiędzy społecznymi oczekiwaniami a możliwościami ich realizacji we współczesnej Japonii. Przyjęło się zaliczać utwory pisarki do nurtu literatury kobiecej, a nawet feministycznej. Bohaterki Yūko Tsushimy nie są jednak rewolucjonistkami ani radykalnymi feministkami – nawet jeśli nie chcą lub nie mogą przystosować się do wyobrażeń o ideale matek i żon, nie negują samego macierzyństwa oraz wartości pełnej rodziny (ten wątek znalazł się również w Jestem, tęsknię, mówię).
Yūko Tsushima (1947-2016) – japońska pisarka i eseistka, córka znanego także w Polsce pisarza, Dazaia Osamu. Uważana za jedną z najciekawszych przedstawicielek powojennej literatury w Japonii, obsypana prestiżowymi nagrodami literackimi i wymieniana wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Jej przedwczesna śmierć wstrząsnęła środowiskiem literackim w Japonii i za granicą. Wydała dwadzieścia powieści i ponad dwadzieścia zbiorów opowiadań i esejów. Tłumaczona na wiele języków, w Polsce dotychczas ukazało się jej jedno opowiadanie Cichy targ (Danmari ichi, 1984).
Yūko Tsushima, Jestem, tęsknię, mówię
Premiera: 29 października 2018 roku
Państwowy Instytut Wydawniczy