17 nagród dla Polaków w największym konkursie fotograficznym świata Pilsner Urquell International Photography Awards 2008. Ponad cztery razy więcej wyróżnień (448) i dwa razy więcej nagród (17) niż w zeszłym roku zgarnęli Polacy podczas zakończonego właśnie międzynarodowego konkursu fotograficznego Pilsner Urquell International Photography Awards 2008.
Pilsner Urquell International Photography Awards, to największy i najbardziej prestiżowy konkurs świata – tłumaczy fotograf Marcin Stawiarz, jeden z laureatów konkursu, nominowany do tytułu Odkrycie Roku 2008. Przyznawane w konkursie statuetki Lucie Awards często nazywane są w branży Oscarami fotografii – nic więc dziwnego, że apetyt na nie co roku ma ogromna rzesza fotografów. W tym roku na konkurs napłynęło blisko 23 tysiące zgłoszeń ze 124 krajów. Profesjonaliści mogli startować w ośmiu kategoriach konkursowych, z których każda zawierała od kilku do kilkunastu podkategorii. Osobno oceniani byli amatorzy, którzy swoje prace zgłaszali w siedmiu kategoriach. Amatorem według regulaminu jest każda osoba, która z fotografii czerpie mniej niż 60% swoich dochodów.
Pierwsze miejsca w kategorii amatorów zdobyli:
Weronika Gęsicka z Warszawy (Zdjęcia Podwodne)
Małgorzata Skoczylas z Wrocławia (Horyzonty)
Marcin Stawiarz z Częstochowy (Zdjęcia Historyczne)
Drugie miejsca w kategorii profesjonalistów zdobyli:
Marcin Makówka z Krakowa (Reportaż)
Paweł Młodkowski ze Złotników (Zdjęcia Lotnicze)
Drugie miejsca w kategorii amatorów zdobyli:
Aneta Kowalczyk z Kłodawy (Moda)
Piotr Ragankiewicz z Łodzi (Autopromocja)
Maciej Duczyński z Rudy Śląskiej (Pejzaż)
Magdalena Kiss z Gliwic (Zwierzęta)
Wojtek Moskwa z Warszawy (Podróże/Turystyka)
Iwona Łopatecka z Bacowic, woj. małopolskie (Ślub)
Beata Bajno z Warszawy (Kwiaty)
Trzecie miejsce w kategorii profesjonalistów zdobył:
Michał Szlaga z Gdańska (Przemysł)
Trzecie miejsce w kategorii amatorów zdobyli:
Beata Bajno z Warszawy (Kolaż)
Tomasz Dziubiński z Warszawy (Kwiaty)
Maciej Duczyński z Rudy Śląskiej (Pejzaż)
Maciej Grzegorzek z Baligrodu, woj. Podkarpackie
(Zachody słońca)
Fotografowie walczyli również o tytuł Odkrycia Roku 2008. Wśród nominowanych do tej nagrody znalazła się dwójka Polaków: Marcin Stawiarz i Weronika Gęsicka. Nagrodę ostatecznie zdobył jednak Amerykanin, John Delaney. Tytuł Międzynarodowego Fotografa Roku przyznano fotografowi z Nowego Jorku Brentowi Stirtonowi.
Od 2007 roku, z inicjatywy marki Pilsner Urquell, w konkursie Pilsner Urquell International Photography Awards przyznawana jest dodatkowa statuetka Lucie Awards w kategorii Deeper Perspective (Głębsza Perspektywa). Według Beaty Bajno, zdobywczyni trzech wyróżnień w tej kategorii Daje ona możliwość szerszej artystycznej wypowiedzi. Taka ocena jest zgodna z ideą, która przyświecała twórcom kategorii. Pilsner Urquell zaproponował, by nagradzać w niej tych, którzy potrafią spojrzeć na świat wytrawnym okiem i z nieco innej, mniej oczywistej perspektywy. Tych, którzy prezentują indywidualne spojrzenie artysty na otaczającą go rzeczywistość, a jednocześnie stają się inspiracją dla ich odbiorców.
W tym roku zdobywcą statuetki w kategorii Deeper Perspective został Justin Maxon wyróżnienia otrzymało jednak aż 21 Polaków.
1 komentarz
chcialam tylko dodac, ze Weronika Gesicka rowniez byla nominowa do Odkrycia Roku, nie tylko pan Marcin.
pozdrawiam,