Hans Arp i Sophie Taeuber-Arp

Reprodukcje prac artystów:
© Stiftung Hans Arp und
Sophie Taeuber-Arp e.V. w Rolandseck

Zdjęcia: Wolfgang Morell

Album-katalog: Hans Arp i Sophie Taueber-Arp
168 stron, 77 kol. reprodukcji
katalog do nabycia w księgarni art-ed, art-ed.pl
Cena 195,00 zł.

przegląd dzieł

                     
   
   
   
                     

Wystawa czynna w dniach 10 kwietnia - 16 maja 1999 r.

 

Kurator wystawy: Krzysztof Głuchowski
Koordynator: Joanna Christian
Architektura wystawy: Mikołaj Dunikowski, Beata Wielgos-Dunikowska
Realizacja ekspozycji: Roman Krzysztofik

 

Wystawa w Bunkrze Sztuki jest największą dotychczas w Polsce retrospektywą sztuki Hansa Arpa i jego żony Sophie Taeuber-Arp. W roku 1989 odbyła się z inicjatywy Ryszarda Stanisławskiego wystawa Arpa w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ekspozycja w Bunkrze Sztuki obejmuje wszystkie okresy twórczości artystów: prace zespołowe i indywidualne począwszy od pierwszej dekady XX wieku po lata 60-te, oraz różne techniki (malarstwo olejne, rzeźby, reliefy, rysunki, kolaże).

Wystawiono 77 prac, pochodzących ze zbiorów Fundacji Hans Arp i Sophie Taeuber-Arp. Można zobaczyć między innymi takie cudowne w swojej kompozycji i czystości dzieła, jak: "Kobieta - amfora", "Lalka - dada", "Owoc przed-adamowy", "Gwiazda", "Mały teatr", "Elementy napięcia".

Zasadniczą ideą ekspozycji jest ukazanie fenomenu twórczości Hansa Arpa, jednego z najwybitniejszych artystów awangardowych XX wieku, który współtworzył i oddziaływał na dwa zasadnicze kierunki artystyczne naszego stulecia - dadaizm i surrealizm. Arp był malarzem, rzeźbiarzem, poetą, twórcą manifestów artystycznych. Europejczyk - kosmopolita, działający w Monachium, Berlinie, Kolonii, Paryżu, Zurichu.
Arp wziął udział m.in. w pierwszej wystawie surrealistycznej wraz z de Chirico, Klee, Miro, Picassem i Ernstem, współpracował z abstrakcjonistami na czele z Wasylem Kandinskim z Grupy "Der Blaue Reiter" oraz współtworzył koloński odłam grupy "Dada" Maxa Ernsta. W roku 1916 wspólnie z Hugo Ballem, Richardem Huelsenbeckiem i Tristanem Tzarą zakłada w Zurichu ruch "Dada", którego centralną siedzibą staje się Cabaret Voltaire - wylęgarnia dadaistycznych prowokacji i pomysłów.

Jak napisał celnie polski poeta, wybitny znawca Arpa, Jan Brzękowski: "Arp jest emanacją duszy zakorzenionej w absolucie. Twórczość Arpa nie mieści się w ograniczeniach żadnego kierunku artystycznego obecnej doby, wyważa drzwi dnia dzisiejszego i rozwiera okno jutra na wiatr od morza. Dlatego Arp nie jest ani dadaistą, ani surrealistą, ani też abstrakcjonistą - zarazem będąc tym wszystkim."

Ta niezwykła Arpowska ekspozycja doszła do skutku dzięki współpracy Bunkra Sztuki z Fundacją Hans Arp i Sophie Taeuber-Arp. Działa ona od ponad dziesięciu lat i jej siedziba wraz z bezcenną kolekcją mieści się w historyczno-artystycznym budynku Dworca Rolandseck koło Bonn. Obok wystawy planowane są akcje dadaistyczne, projekcje filmów, spotkania z poezją Arpa oraz 15 kwietnia Pasaż Kontekst "Arp, czyli przygoda z europejską awangardą" z udziałem m.in.: Ryszarda Stanisławskiego i Ryszarda Krynickiego. (z notatki prasowej)

 

 

Wystawie towarzyszy obszerny album-katalog z tekstami wybitnych specjalistów Arpa, takich jak Siegfried Gohr, Stefan Gronert ("Sztuka kooperacji"), Agnieszka Lulińska ("Sophie Taeuber-Arp... a podróż trwa nadal"), Gregor Laschen ("Sztuka słów a diagnoza czasu"), Christian Lichtenstern ("Rozważania o formach kosmicznych Arpa") oraz Walburga Krupp (opracowanie biografii), spisem prac, licznymi wielobarwnymi reprodukcjami.


Wydawcą katalogu jest Galeria Sztuki Współczesnej BUNKIER SZTUKI i Stiftung Hans Arp und Sophie Taeuber-Arp e.V. w Rolandseck.
© BUNKIER SZTUKI i Stiftung Hans Arp und Sophie Taeuber-Arp e.V. w Rolandseck, 1999

  Wydanie polskie katalogu:
Wydawnictwo MODULUS
e-mail: info [AT] modulus.pl

Album-katalog: Hans Arp i Sophie Taueber-Arp
168 stron, 77 kol. reprodukcji
katalog do nabycia w księgarni art-ed, art-ed.pl
Cena 195,00 zł.

 
     
     
 
 
 
     

przegląd dzieł