Paul McCarthy to jeden z najbardziej znanych artystów performance, video i filmu. Jego sztuka jest silnie powiązana ze specyfiką amerykańskiego życia. W sposób niezwykle radykalny zmaga się z traumami społeczeństwa konsumpcyjnego, łamie tabu, prowokuje i wyśmiewa ikony popkultury: Hollywood, Disneya, sitcomy, etos Dzikiego Zachodu, gwiazdy kina. Twórczość artysty charakteryzuje skłonność do przeładowanej, chaotycznej i groteskowej estetyki.
McCarthy, porównywany z anatomem czy chirurgiem społeczeństwa, w bezwzględny sposób analizuje jego najskrytsze traumy. W kręconych przez niego filmach przerażają niekontrolowane zachowania i nieuzasadnione okrucieństwo bohaterów, odpychają odniesienia skatologiczne i seksualne.
Jednakże, jak sam podkreśla, jego twórczość jest tylko na pozór pokrewna działaniom równie kontrowersyjnych artystów performance, jak akcjoniści wiedeńscy czy Chris Burden. W przeciwieństwie do nich McCarthy tylko odgrywa role i sytuacje, kreuje swój własny teatr z makabrycznymi bohaterami, scenografią jak pułapką i notorycznie powtarzającymi się rekwizytami (np. słynnym już keczupem, który udaje krew).
Paradoksalnie jednak, świat stworzony przez McCarthy’ego nie jest przez to mniej wstrząsający. Pokazywane na wystawie rysunki są efektem współpracy Paula McCarthy’ego i jego przyjaciela Benjamina Weissmanem. Seanse robótek ręcznych/Quilting sessions, zainicjowane w roku 1997 pracą 1/2 Boy, kontynuowane są do dzisiaj. Te wykonane techniką mieszaną rysunki powstały w czasie wspólnych wieczornych spotkań przy stole. Zostały podzielone na grupy i rozdziały zgodnie z sesjami, z których pochodzą. To, charakteryzujące się swobodą i szczerością, rysunki z podświadomości.
Tytuł wystawy nawiązuje do nieformalnego wymiaru artystycznej współpracy, w której, dzięki improwizacji i repetycjom, udało się dotrzeć do podświadomości i wyzwolić swobodną ekspresję. Wydanym po raz pierwszy w formie katalogu rysunkom, towarzyszy niepublikowany wcześniej wspólny tekst artystów. W ramach wystawy w sali kinowej Zachęty zaprezentowane zostaną także filmy Paula McCarthy’ego.
Moje zainteresowanie filmem i video zaczęło się w latach 60. W dużej części film, video i performance były ściśle powiązane. Zawsze byłem zainteresowany obecnością kamery – mówi artysta w wywiadzie z Benjaminem Weissmanem.
Paul McCarthy – urodził się w 1945 Salt Lake City w Utah, mieszka w Altadena w Kalifornii. Studiował na University of Utah (1966-1968), San Francisco Art Institute (1969), University of Southern California, Los Angeles (1973). W 1983 roku porzucił performance i zajął się tworzeniem instalacji, obiektów, prac wideo i filmów. Od przełomu lat 80. i 90. zajmuje się realizacją rozbudowanych produkcji filmowych. Przełomem w jego karierze okazała się wystawa w MOCA w Los Angeles w 1992 roku. Od tamtej pory miał indywidualne wystawy w: Tate Modern, Londyn (2003); Haus der Kunst, Monachium (2005); Moderna Museet, Sztokholm (2006), S.M.A.K., Gandawa (2007); Whitney Museum of American Art, Nowy Jork (2008). Wystawa w Zachęcie jest pierwszą prezentacją jego prac w Polsce. Artystę reprezentuje galeria Hauser&Wirth Zürich London.
Benjamin Weissman – pisarz, artysta, krytyk. Jest autorem dwóch książek fantastycznych (ostatnia pt. Headless). Miał indywidualne wystawy rysunku, malarstwa i rzeźb w Christopher Grimes Gallery w Santa Monica i Ursula Krinzinger Gallery w Wiedniu. Jego prace znajdują się w kolekcjach MOCA i Falkenberg. Publikował teksty o sztuce i artystach, narciarstwie, książkach, teatrze i filmie w katalogach wystaw oraz w magazynach Artforum, Frieze, Parkett, The Believer, The Los Angeles Times i SmokeLong Quarterly. Weissman naucza na Otis College of Art and Design, jest kuratorem New American Writing w UCLA Hammer Museum.
W ramach przeglądu będzie można zobaczyć następujące filmy:
23 lutego o godzinie 18.00 – Black and White Tapes II (1970-75, b&w video, 54 min.);
23 lutego o godzinie 18.00 – Rocky (1976, color video, 21 min.);
2 marca o godzinie 18.00 – Heidi (1991, color video, 62 min.);
9 marca o godzinie 18.00 – Painter (1995, color video, 50 min.);
9 marca o godzinie 18.00 – WGG Test (2003, color video, 5 min.).
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki,
pl. Małachowskiego 3, Warszawa
(projekcje odbędą się w sali kinowej – wejście od ul. Burschego)