19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta to jak co roku wielkie święto szeroko pojętych sztuk performatywnych: teatru, tańca, muzyki i filmu. Mimo, iż Malta u swych źródeł była festiwalem teatralnym, od wielu lat rozszerza formułę, prezentując najciekawsze zjawiska z różnych dziedzin sztuki. Podobnie jak w poprzednich latach, wydarzenia festiwalowe podzielone będą na kilka nurtów. W tym roku będą to: Teatr/Performens, Nowe Sytuacje, Muzyka, Taniec, Archipelag i Varia.
Przez pięć dni Malta zawładnie przestrzenią miejską, zmieni życie mieszkańców Poznania i ściągnie do niego wielotysięczne tłumy gości z całego świata. Miasto zamieni się w wielką scenę, a uczestnikami festiwalu będą nie tylko artyści, ale również publiczność, a nawet przypadkowi przechodnie. To masowe uczestnictwo w kulturze jest niewątpliwie znaczącym osiągnięciem Malty i jej nieodłącznym elementem. Innym osiągnięciem jest oswojenie przestrzeni miejskiej. W czasie festiwalu poznaje się miejsca niedostępne na co dzień: stara rzeźnia, drukarnia, nieczynna zajezdnia tramwajowa czy zabytkowa pływalnia. Również przemierzane codziennie ulice i place ukazują nowe, często zaskakujące oblicze.
W ciągu jednego dnia może wziąć udział w ulicznym happeningu, obejrzeć spektakl teatralny debiutujących twórców, walczących o miano najlepszego w konkursie Nowe sytuacje, śledzić dokonania wybitnych choreografów i tancerzy, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych i warsztatach, a wieczorem posłuchać muzyki i podzielić się wrażeniami w otwartym do późna klubie festiwalowym, położonym w samym sercu miasta – na Starym Rynku.
W ciągu 18 lat istnienia, Malta wpisała się do międzynarodowego kalendarza ważnych imprez kulturalnych i gościła wielu wybitnych artystów z całego świata. To tu, po raz pierwszy w Polsce wystąpiły takie zespoły jak Royal de Luxe, Compagnie Off, The Living Theatre, Yvonne Rainer, Pippo Delbono czy Zingaro. Tu także zadebiutowały przed szeroką publicznością takie grupy poznańskiej niezależnej sceny teatralnej jak Teatr Biuro Podróży, Strefa Ciszy, Usta Usta czy Porywacze Ciał.
Zaprezentowana zostanie produkcja festiwalowa – tango operita Astora Piazzolli Maria de Buenos Aires w reżyserii Małgorzaty Dziewulskiej. Ta opera-nie-opera jest opowieścią o bólu, potępieniu i odkupieniu, a także o sile tanga, które jak żaden inny taniec mieści w sobie ogromną gwałtowność i różnorodność uczuć. Spektakl odbędzie się w otwartej przestrzeni miejskiej (na Śródce), a jego ważnym elementem będzie zarówno architektura tej starej części Poznania jak i zgromadzona publiczność.
Kolejnym wydarzeniem teatralnym będzie współ – produkowane przez Maltę (wraz z Teatro Stabile Torino, Teatro di Roma oraz Théâtre du Rond-Point z Paryża) przedstawienie La Menzogna zespołu Compagnia Pippo Delbono. Delbono, wybitny wizjoner i jak go nazwał Ludwik Flaszen ostatni w Europie magik teatru, tak jak jego wielcy mistrzowie Fellini i Kantor, snuje na scenie ciągle tę samą opowieść – o chorobie, cierpieniu, samotności, śmierci, wykluczeniu. Jego teatr to teatr obrazów dziejący się na przecięciu muzyki i ciszy, w kontrapunkcie słowa i milczenia.
Trzy pozostałe współprodukcje Malty, które będą miały swoje premiery w trakcie festiwalu to: Aleksandria teatru Usta Usta Republika, More Heart Core grupy Porywacze Ciał oraz będący jeszcze w fazie przygotowań, reżyserowany przez Lecha Raczaka, nowy spektakl działającego pod szyldem Asocjacja 2006 pospolitego ruszenia artystów zatytułowany Rabin Maharal i Golem.
Zobaczyć będzie można też przedstawienie Caligula słoweńskiego reżysera Tomaža Pandura w wykonaniu Gavella Drama Theatre i Pandur. Theatres.
W teatralnej ofercie festiwalowej znajdą się również przedstawienia teatrów niezależnych takich jak Compagnie Tuig (Schraapzucht), Teatr Palmera Eldritcha (Jarzenie), Kompania Doomsday (Mewa), Harakiri Farmers (Beat Hotel) czy Good Girl Killer (Akcja), a także tegorocznych finalistów konkursu Nowe Sytuacje – zespołów Movements Factory (Saligia.7 grzechów miejskich), Orkiestra Kameralna L’auttuno (Wędrująca orkiestra: Haydn- część całości), Ba-Ku Teatr (Schron), Pieczona Buła (Medea. Agonia Ego) oraz Oprawcy (Miejski powidok).
Jak co roku, Teatr Polski z Poznania, przypomni premiery ostatniego sezonu. Tym razem będą to Walizka, Szarańcza, Kiedy świat był młody, Mykwa i Panny z Wilka.
Bardzo silnym elementem tegorocznej Malty będzie jej część muzyczna. 23 czerwca 2009 roku, po raz pierwszy w Polsce, wystąpi gwiazda i legenda industrialnego rocka – zespół Nine Inch Nails. W pozostałe dni będą miały miejsce wieczorne koncerty w klubie festiwalowym. Wystąpią na nich Ye Solar, Snowman i Goście, Zespół Reprezentacyjny, Thief oraz Pati Yang i The Irrepressible. Obok warsztatów, paneli i wykładów odbędą się też koncerty w ramach projektu Archipelag Malta. Wystąpi także Janes’ Addiction oraz Peaches.
Nie zabraknie również tańca: program Stary Browar Nowy Taniec na Malcie to festiwalowa prezentacja w pigułce projektu Stary Browar Nowy Taniec – unikatowego kilkupoziomowego (spektakle, wykłady, warsztaty, produkcje i rezydencje) programu tańca współczesnego realizowanego przez Art Stations Foundation. Tegoroczna edycja będzie się koncentrować na zagadnieniu jednego z najważniejszych w XX-wiecznej historii tańca gatunku – teatru tańca (Tanztheater). Zaprezentowane zostanie przedstawienie w choreografii Nigela Charnocka – współtwórcy DV8 Physical Theatre, spektakl Simone Aughterlony ze Szwajcarii oraz Hoomana Sharifi – irańskiego choreografa rezydującego w Norwegii. Ważnym gościem będzie też Yasmeen Godder z Tel Avivu. Dodatkową atrakcją będą otwarte wykłady i prezentacje materiałów dokumentalnych i filmowych o tańcu – Taniec.Doc., a także liczne spektakle pokazywane w ramach cyklu Noc Premier Polskiego Teatru Tańca.
W ostatnim dniu festiwalu, 27 czerwca 2009 roku zaplanowano szereg wydarzeń poświęconych Jerzemu Grotowskiemu, między innymi: konferencję z udziałem przedstawicieli Instytutu Grotowskiego, wystawę fotografii na Starym Rynku oraz pokazy filmów. 26 i 27 czerwca 2009 roku Compagnia Laboratorio di Pontedera przedstawi Hamleta w reżyserii Roberto Bacii.