Indywidualna wystawa malarstwa Joanny Krzysztoń w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu to ekspozycja dzieł pochodzących z lat 2004-2009. Abstrakcyjne, wyciszone obrazy o formach zaczerpniętych z mandali, o dużych, kościelnych rozmiarach i przeważnie centralnej kompozycji, sprzyjają koncentracji odbiorcy i skłaniają do medytacji. Sakralnego charakteru nadaje im również złoto, które w połączeniu z różnymi odcieniami brązów, stanowi element spajający eksponowany cykl dzieł. Kuratorem wystawy jest Andrzej Mitan.
Tytuł wystawy należy rozumieć szeroko. Stan przejścia określają w prezentowanych dziełach nawarstwienia faktur i nie do końca sprecyzowane kolory, przywołujące na myśl motyw przemijania i pokorę wobec tego, co przekracza myślenie człowieka– dwóch potęg: czasu i skończoności. Podobną warstwowość zauważyć można w surowych przestrzeniach ekspozycyjnych radomskiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, które znajduje się na etapie pomiędzy dawną przemysłową funkcją a nowym, artystycznym przeznaczeniem. Przywołują one świadomość, że nic nie jest na stałe, życie to ciągła zmiana, ruch, a budynki, podobnie jak ludzie – starzeją się, zmieniają, niszczeją, ale i odradzają, powracają w nowej formie.
Stan przejściowy to niewątpliwie najbardziej twórczy okres – pisze Joanna Krzysztoń w katalogu wystawy – Jest w nim miejsce na poszukiwania, błędy, a nawet zwątpienie, musi pojawić się też wyrozumiałość dla własnej i cudzej słabości oraz otwarcie na nieznane, nieprzewidziane. W stanie przejściowym pojawia się też pytanie o skończoność własnej pracy. Czy obrazy, które maluję zostały zatrzymane w procesie tworzenia we właściwym momencie?
Złoty kolor będący uzupełnieniem takich kompozycji jak: Zachód słońca, Przypływ, Odpływ, Stara biblioteka, Wygaszanie pieca, Wojownik przenosi je w transcendentny wymiar i przepełnia symbolicznymi znaczeniami. Podobną, integrującą, rolę pełni motyw bramy, obecny w większości prezentowanych obrazów – metafora przenikania kultur, religii, rozpoczynania nowej drogi. Koresponduje on z twórczością artystki, w której odnaleźć można inspiracje zarówno dziedzictwem chrześcijańskim, buddyzmem zen, jak i kulturą Aborygenów.
Malarstwo abstrakcyjne prezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu stanowi tylko jedną z form artystycznych wypowiedzi Joanny Krzysztoń. Na drugim biegunie tej twórczości znajdują się realistyczne, wręcz reportażowe prace tworzące cykl Reality show powstający od kilku lat na podstawie zdjęć z prasy. Artystka wyjaśnia:
Zajmuję się tym, co w danym momencie życia zajmuje mnie najbardziej i szukam odpowiednich środków wyrazu. W moim malarstwie nie ma jednej drogi, albo czegoś takiego jak styl Joanny Krzysztoń. (…) Kolejne cykle malarskie same się wyczerpują, tracą energię, coś nowego pojawia się na horyzoncie i całkowicie mnie pochłania. Życie samo niesie zmianę.
Według Jana Rylkego, polskiego profesora, artysty malarza, performera, w obrazach Joanny Krzysztoń odnaleźć można sens malarstwa. W katalogu do wystawy pisze on, iż artystka łączy abstrakcję z realizmem tworząc tym samym swego rodzaju hybrydę-abstrakcję, która nie jest tylko formą, zawiera też bowiem treść. Uważa on, iż malarstwo Krzysztoń odległe jest od wsparcia finansowego, instytucjonalnego czy też tego związanego z popularnością. Odnajduje on mianowicie widoczny sens obrazów malarki przy bezsensie wielu innych sensów, tworzonych zgodnie z modami kreowanymi na Zachodzie.
Joanna Krzysztoń studiowała malarstwo w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1978 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom w pracowni Jana Tarasina. W latach 1978-1981 była członkiem teatru Akademia Ruchu w Warszawie. Od 1995 roku współpracuje jako stylistka z różnymi pismami poświęconymi wystrojowi wnętrz. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia) oraz na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwecji i Bułgarii. W roku 2007 otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współprowadzi galerię 2b+r w Warszawie. W swojej twórczości artystycznej zajmuje się głównie malarstwem.
Kuratorem wystawy jest Andrzej Mitan.
Wystawie towarzyszy katalog, do którego teksty napisali Joanna Krzysztoń i Jan Rylke.
Honorowy patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.