Tegoroczna edycja festiwalu Kinoteka to najnowsze produkcje filmowe z kraju, retrospektywy mistrzów, wyjątkowe wydarzenie muzyczno – filmowe z udziałem gwiazd polskiej muzyki, a także wystawy plakatu oraz liczne spotkania z twórcami współczesnej polskiej kinematografii. Kinoteka jest organizowana przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Festiwal odbywa się w 10 najlepszych londyńskich kinach (Riverside Studios, BFI Southbank, Empire Leicester Square, Prince Charles Cinema, the Barbican, Tricycle Cinema, West London Synagogue, Roxy Bar, Imperial War Museum oraz Tate Modern).
Kinotekę otworzył film Borysa Lankosza Rewers (4 marca, Riverside Studios), zwycięzca zeszłorocznego XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To chwalona przez krytyków czarna komedia Lankosza o relacjach międzypokoleniowych trójki kobiet żyjących w czasach stalinizmu w Polsce.
W programie będzie można również zobaczyć prezentowany na tegorocznym festiwalu filmowym w Sundance film Jacka Borcucha Wszystko co kocham (6 marca, Riverside Studios), opowiadający o dorastaniu w latach 80. komunistycznej Polski; poruszający dramat Rysa w reżyserii Michała Rosy (7 marca, Riverside Studios) o losach ludzi dotkniętych brutalnymi realiami PRLu, często porównywany do słynnego niemieckiego obrazu Życie na podsłuchu. Wreszcie brawurową i nakręconą z dużym rozmachem adaptację głośnego, postmodernistycznego bestsellera Doroty Masłowskiej Wojna polsko – ruska w reżyserii Xawerego Żuławskiego (syn Andrzeja), polską odpowiedź na brytyjski Trainspotting, historię o hedonistyczno – narkotykowych ekscesach subkultury blokersów (8 marca, Empire Leicester Square).
7 marca w Riverside Studios odbył się pokaz najnowszego filmu Andrzeja Wajdy. Tatarak opowiada o pożądaniu i jego konsekwencjach, skupiając się na perypetiach dojrzałej kobiety, poszukującej szczęścia w ramionach dużo młodszego mężczyzny. Historia przeplata się z wywiadami z Krystyną Jandą, która podczas kręcenia filmu przeżyła chorobę i śmierć swojego męża Edwarda Kłosińskiego, słynnego operatora filmowego i przyjaciela Wajdy. Tego samego dnia zaprezentowany został film Jeszcze nie wieczór (Riverside Studios), pierwszy fabularny film znanego dokumentalisty Jacka Bławuta, opowiadający historię miłości i przemijania w Domu Aktora Weterana, który przypomni widzom plejadę polskich gwiazd aktorskich starszego pokolenia, w tym Jana Nowickiego, Beatę Tyszkiewicz i Ninę Andrycz.
Brytyjska premiera The Ghost Writer, najnowszego filmu Romana Polańskigo, zaplanowana na marzec 2010 roku, zbiega się w czasie z przygotowaną przez Kinotekę retrospektywą krótkometrażowych i wczesnych filmów reżysera (6 marca, Riverside Studios). Retrospektywa skupia się wokół współpracy reżysera z kompozytorem i pianistą jazzowym Krzysztofem Komedą, kluczową postacią Polskiej Szkoły Jazzu. Barbican Centre przedstawia pokazy filmów: Nóż w wodzie, Dziecko Rosemary (za muzykę, do których Komeda był nominowany do nagrody Złotych Globów), Matnia oraz Taniec Wampirów (7, 13, 21, 27 marca, Barbican). Całość dopełnia pokaz filmu dokumentalnego Mariny Zenovich Roman Polański: Ścigany i Pożądany (6 marca, Riverside Studios) oraz imponująca wystawa plakatów z filmów Polańskiego pochodzących z ostatniej wystawy łódzkiego Muzeum Kinematografii Roman Polański. Aktor. Reżyser. Wystawa będzie miała miejsce zarówno w Riverside Studios, jak i Barbican Centre.
Tegoroczna gala muzyczno – filmowa Kinoteki będzie prawdziwą ucztą dla miłośników Krzysztofa Komedy. Koncert na żywo w wykonaniu trębacza o międzynarodowej sławie, bliskiego przyjaciela Komedy i członka The Komeda Quintet Tomasza Stańki oraz piosenkarki Justyny Steczkowskiej poprzedzi światowa premiera nowego filmu Braci Quay Maska, opartego na opowiadaniu Stanisława Lema (27 marca, Barbican Centre). Maska została wyprodukowana przez Atelier Koninck QBFZ, SE – MA – FOR oraz Instytut Kultury Polskiej w Londynie.
Pragnąc upamiętnić obchody 60 – lecia istnienia WFDiF, wytwórni, która zrodziła światowej sławy Polską Szkołę Dokumentu, Kinoteka zaprezentuje w dwóch odsłonach serię nagradzanych filmów dokumentalnych z lat 60. takich twórców jak Andrzej Munk, Krzysztof Kieślowski czy Kazimierz Karabasz (14 i 21 marca, Riverside Studios).
Tegoroczny program został dopełniony pokazami współczesnych polskich dokumentalistów, w tym nominowanym do Oscara Królikiem po berlińsku Bartka Konopki (23 marca, Tricycle Cinema, pokaz filmu we współpracy z Festiwalem Filmów Dokumentalnych w Londynie), humorystyczną opowieścią o królikach zasiedlających Mur Berliński i skutkach ich nagłego uwolnienia po upadku muru. The Polish Battle of Britain (21 marca, Imperial War Museum), zaprezentowany we współpracy z kanałem Channel 4, dokument z elementami fabularnymi oparty na pamiętnikach polskich pilotów Dywizjonu 303, siejących spustoszenie wśród oddziałów Luftwaffe; Po – Lin, nagradzany filmem Jolanty Dylewskiej, wykorzystującego archiwalne materiały do rekonstrukcji zaginionego świata Polski Żydowskiej z lat 30. ubiegłego wieku (16 marca, West London Synagogue, we współpracy ze Spiro Ark).
Kinoteka we współpracy z Festiwalem Filmowym Birds Eye View, zaprezentuje także specjalny pokaz głośnego filmu Galerianki Katarzyny Rosłaniec (9 marca, BFI Southbank), opowieści zgłębiającej problemy społeczne współczesnej Polski. Festiwal Polskich Filmów w Londynie będzie również gościć wieczór z najnowszymi polskimi produkcjami krótkometrażowymi (18 marca, Roxy Bar and Screen).
Na zakończenie Kinoteki w galerii Tate Modern będą prezentowane prace video wschodzącej polskiej artystki Anny Molskiej. Po pokazie obędzie się dyskusja z udziałem autorki oraz krytyka Karola Sienkiewicza. Krótkie formy video (w tym Tangram i Tkacze), główne medium artystki, mają przybliżyć widzom historie krajów byłego bloku wschodniego, skupiając się na abstrakcyjnych formach geometrycznych ze szczątkowymi dialogami, będącymi aluzją do stosunków polsko – rosyjskich.
Plakat tegorocznej edycji festiwalu zaprojektowała znana artystka polskiego pochodzenia mieszkająca w Wielkiej Brytanii Sława Harasymowicz. Selekcja filmów 8 Kinoteki będzie również wyświetlana w wybranych kinach na pokazach w Belfaście, Exeter, Sheffield i Bath w marcu oraz kwietniu podczas Kinoteki on Tour.
Instytut Kultury Polskiej (Polish Cultural Institute) z siedzibą w Londynie jest częścią polskiej misji dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii. Instytut ma na celu rozwijanie i wspieranie więzi kulturalnych między Wielką Brytanią i Polską poprzez promocję osiągnięć kulturalnych oraz inicjowanie i realizację wydarzeń z tego zakresu, przyczyniając się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski.